Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 21. 8. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Mobbing a choroby

Mária RitomskáDátum15. 11. 2012 01:40:14TémaĽudské práva
757

 

V tomto  Európskom roku aktívneho starnutia a  solidarity   medzi generáciami 2012 sa zameriam na oblasť,  ktorá veľmi ovplyvňuje tieto možnosti.  Kto z nás by nechcel aktívne starnúť? Ale vytvorili sme si v našej spoločnosti k tomu podmienky rovnaké pre všetkých občanov?

Nie je to znovu zamerané len na tých, ktorí majú v spoločnosti svoju moc a svoj vplyv?  Ak chceme aktívne starnúť, potrebujeme  byť zdraví. Choroba nám k aktívnemu starnutiu vôbec nepomôže. Aké ochorenia sa nám vyskytujú  a čo ich spôsobuje?

Ak vychádzam zo štúdie, ktorú  uvádza Heinz - Juergen  Kratz (2005), v súčasnej dobe je veľa chorôb vyvolaných alebo podporených mobbingom, bossingom. Vyvíjajú sa najprv pomaly, ale ich príznaky sa stávajú v súčasných podmienkach v našej spoločnosti čím ďalej, tým závažnejšie a zjavnejšie. Spravidla ide o:

 – celkovú nevoľnosť (napr. poruchy spánku, bolesti hlavy, záchvaty migrény, búšenie srdca, žalúdočné problémy, bolesti krčnej chrbtice a v oblasti ramien),

- poruchy duševnej rovnováhy (napr. pocity neistoty vedú až k strate sebahodnotenia, poruchy koncentrácie a pamäti, depresívne nálady),

- všeobecné stavy úzkosti (napr. rezignácia vedie a až k zúfalstvu, obava zo straty postavenia, myšlienky na samovraždu a nakoniec dokonaná samovražda),

- prejavy závislosti (napr. zvýšené pitie k疱y, gamblerstvo, zneužívanie liekov a alkoholu, anorexia alebo bulímia) 

– ťažkosti trvale sa prejavujú e v klinických obrazoch, ako sú napr. žalúdočné a črevné ochorenia, kardiovaskulárne poruchy a poruchy krvného obehu, nádorové ochorenia.

Každá obeť mobbingu, či bullyingu sa musí liečiť, mení sa tak nielen pracovný  život postihnutého, ale aj jeho súkromnýživot. Každá obeť mobbingu potrebuje komplexnú nielen lekársku, ale aj psychologickú, právnu a sociálnu starostlivosť.Aj keď nemáme štatistiky obetí, zdá sa, že 1/5 postihnutých obetí mobbingu dostane ťažké choroby.  A môžeme predpokladať,že určité % všetkých samovrážd môže mať pozadie v mobbingu.

Výskum, realizovaný na Slovensku v roku 2006, ukázal (Holubová, 2007), že ženy znášali prejavy šikanovania o niečo horšie ako muži. Za dôsledok šikanovania väčšina respondentov označila stres a podráždenie, problémy so sústredením na príčinu, bolesti hlavy, pocity úzkosti a strachu. V niektorých prípadoch sa objavili aj depresie, žalúdočné a trpiace ťažkosti, problémy so spánkom. Niektoré obete  najmä ženy, v dôsledku skúsenosti so šikanovaním užívali aj lieky, či vyhľadali pomoc lekára viac ako zvyčajne.

Slovenský  inštitút  pre výskum práce a rodiny (Holubová, 2007) zistil v roku 2006, že najčastejšie sa pracovníci bránia použitím  týchto stratégií: 

a) Dotyčným osobám sa vyhýbam – 32,0%.

b) Ohradil som sa, s dotyčným som  si to vybavil – 31,6%.

c) Dotyčné osoby ignorujem – 27,7%.

d) Sťažoval som sa nadriadenému kompetentnému pracovníkovi – 7,1%.

Napriek všetkým psychickým a fyzickým dôsledkom dve tretiny respondentov nepodniklo žiadne kroky na svoju obranu. Na príslušnú otázku odpovedalo 253 respondentov, ktorí zo všetkých 700 respondentov s osobnou skúsenosťou šikanovania vôbec nejaké kroky podnikli, teda sa proti šikanovaniu nejako bránili.

Najčastejšie uvádzaným dôvodom bolo presvedčenie, že by to iba zhoršilo ich situáciu, nič by to nevyriešilo. Inak sa objavovali pomsty, odmietnutia odmien, či straty zamestnania. Z tých pracovníkov, ktorí nejaké kroky podnikli, však vyše polovice zvolilo pasívnu obranu. Tomu zodpovedá aj skutočnosť, že často sa prípad šikanovania nevyrieši  a šikanovanie pokračuje aj naďalej. Tí,  čo sa ohradili, tak zväčša dosiahli nápravu. Nemusí to však byť vždy tak. Asi v štvrtine prípadov, keď sa pracovníci ohradili proti šikanovaniu,   k náprave nedošlo. Výnimkou nie je ani fakt, že šikanovaní ľudia dostanú výpoveď, alebo sú preradení na iné pracovisko, či sami dajú výpoveď. Najviac respondentov si myslí, že prípady šikanovania by sa mali riešiť cez pracovný poriadok, ktorý by stanovoval presný postup pre podanie sťažnosti.

Významným krokom k odstraňovaniu problému mobbingu je úprava právneho stavu. Zákony by mali ochraňovať aj duševné zdravie pracovníkov. Dôsledkom mobbingu je psychosociálny pracovný úraz, ktorý treba hodnotiť rovnako ako iné poškodenie zdravia na pracovisku.

Klasik vraví, že prevencia je lepšia ako liečba. Rovnako ako v iných oblastiach ľudského pôsobenia platí tato ľudová múdrosť aj pri mobbingu. Veľkým problémom je skutočnosť, že sa zatiaľ o mobbingu málo vie a málo sa o ňom hovorí. Preto účinná  prevencia a informovanosť je lepšia než liečba.

Je dôležité najprv dostať do povedomia verejnosti informácie o mobbingu. Je o ňom potrebné hovoriť, usporiadať  školenia na tému mobbing a riešiť konflikty tak zo strany odborov, personalistov a predovšetkým zo strany vedenia podnikov, do podnikových predpisov upraviť antimobbingové opatrenia alebo určiť osobu, ktorá sa bude mobbingom zaoberať a ako pilier  prevencie vybudovať právne povedomie verejnosti. Preto prvé kroky, ktoré podnikne osobná ľudská statočnosť proti psychickému teroru na pracovisku, pomôžu nielen obetiam, ale prispejú k tomu, aby mobbing, bossing  mal  vyššiu informovanosť, aby  každý vedel proti jeho nekalým praktikám bojovať.

Demokracia funguje len tam, kde je dostatok civilnej odvahy a statočnosti obyčajných ľudí. Šikanu, mobbing, obťažovanie, diskrimináciu, ale ani presadzovanie  egoistických záujmov na úkor celku si totiž nesmieme v demokratickom štáte nechať. V práci ani  v  rodine na úradoch ani v politike, na verejnosti ani v súkromí. 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárPre pána Hanto Pred 47 minútami:
Rusi sa z tragédie v Černobyle nepoučili. Pravdu nehovoria ani pri ďalšej havárii, pri ktorej unikla pre ľudí a životné prostredie nebezpečná radiácia.
Komentárdik more Pred 11 hodinami:
Požiar osobného vozidla v obci Dolná Streda
KomentárSMUTOK Pred 21 hodinami:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
Komentárvrahovia Pred 21 hodinami:
Politici za 30 rokov od Nežnej revolúcie Slovensko dostali na morálne a právne dno.
KomentárTo je môj názor Pred 22 hodinami:
Policajti im našli heroín
KomentárOZ Dolnostredan Včera:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
Komentárkonstatovanie Včera:
AKTUÁLNE: Vyzerá to tak, že predsa len právo a spravodlivosť sa začínajú vracať na Slovensko.
Komentárblablablaha Včera:
"Vy pán poslanec Fico ste absolútny suterén." - Zuzana Šubová
KomentárSud s obzalovanym Machom Včera:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárs.i.n. Včera:
"stazovali sa tu niektori na amfiteater,,,my to mame dennodenne od skoreho rana do neskoreho vecera!!!!" - píše obyvateľ sídliska Meander
Komentárpotecha Predvčerom:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)
Komentárpre pometeného diskutujúceho 17-08-2019 21:58:44:
Technológie mali ľuďom uľahčiť život.
Komentárhavran 17-08-2019 10:28:26:
"HARAKTER VYJEDNÁVAL S VRAHOM" - píše poslanec NR SR Igor Matovič

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign