Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online
MESTSKA POLICIA aktualny kontakt
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 17. 6. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Mladým reportérom pre životné prostredie zo ZŠ Jána Palárika Majcichov nie je problém s pitnou vodou na Žitnom ostrove ľahostajný

redakcia SOLDátum23. 03. 2018 08:17:01TémaZákladné školy
417 Alternatíva je nevyhnutná
Foto: Viktória Mrvová (13 rokov)

ZŠ Jána Palárika Majichov |  Najväčší poklad Slovenska v ohrození

Najväčšia zásobáreň podzemnej vody v strednej Európe je v ohrození. Vo vzorkách vody v troch verejných vodovodoch Žitného ostrova Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Dunajskej Strede zistil prítomnosť toxického pesticídu atrazín. Na Slovensku je už trinásť rokov zakázaný.

V polovici decembra minulého roka zostalo päťtisíc obyvateľov v Chránenej vodohospodárskej oblasti Žitný ostrov bez pitnej vody. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) aj po opakovaných chemických analýzach našiel v pitnej vode z vodovodov niekoľkonásobne prekročené množstvo atrazínu. Je to pesticíd, ktorý sa v minulosti používal na ničenie buriny.

Kontaminácia pitnej vody v šiestich obciach dunajskostredského okresu

Západoslovenská vodárenská spoločnosť (ZSVS), ktorá je dodávateľom pitnej vody v regióne, zistila v odobratých vzorkách troch verejných vodovodov nadmerné množstvo atrazínu. Na základe rozhodnutia RÚVZ so sídlom v Dunajskej Strede bol vydaný zákaz používania pitnej vody na pitie, varenie a prípravu potravín. Znečistením sú zasiahnuté obce: Trstená na Ostrove, Baka, Jurová, Holice, Lúč na Ostrove, Blatná na Ostrove.

Obyvatelia, ktorí sú napojení na vodovodnú sieť  ZSVS, boli následne zásobovaní pitnou vodou cisternovými vozidlami. Rodiny, ktoré čerpajú vodu z podobne kontaminovaných, ale vlastných studní, v určitých prípadoch takúto možnosť nemali. Počas vianočných sviatkov bolo zabezpečené náhradné zásobovanie pitnou vodou devätnásťlitrovými nádobami, takzvanými barelmi.

V priebehu mesiaca január a začiatkom februára 2018 ZSVS nainštalovala do verejného vodovodného zásobovacieho systému uhlíkové filtre, ktoré by mali atrazín odstrániť. Namontované filtre vyriešili len problém rodín napojených na vodovodnú sieť. Nevyriešené však zostali domácnosti, ktoré používajú vodu z vlastných studní.

Ako vnímajú situáciu obyvatelia jednej z dotknutých obcí

Na mimoriadnom zasadnutí krízového štábu v Dunajskej Strede som sa dozvedel, že v našej obci je obrovský problém s pitnou vodou. Tridsať percent obyvateľov je napojených na verejný vodovod. Tieto rodiny boli zásobované pitnou vodou z cisterien a počas Vianoc vodou v bareloch. Domácnosti, ktoré používajú vodu z vlastných studní kupovali balenú vodu, informoval starosta obce Holice Imrich Vajas a pracovníčka obecného úradu Andrea Szemová doplnila: O situácii sme obyvateľov  informovali prostredníctvom oznamov v obecnom rozhlase a webovej stránky obce. Telefóny stále zvonili, ľudia boli zvedaví a najmä šokovaní.

Keď som počula od známych, že voda v susednej dedine je kontaminovaná, mala som zmiešané pocity. Tušila som,  že tento problém zasiahne aj našu obec.  My doma nemáme verejný vodovod. Využívame vodu z vlastnej studne. Po zákaze používať vodu na pitie a varenie sme začali kupovať vodu v obchode, povedala pani Erika (39).

Prekvapila ma správa, že máme znečistenú vodu, lebo nie som pripojený na verejný vodovod. Bol som rád, keď som sa dozvedel, že uhlíkové filtre zachytia atrazín. Doma uhlíkový filter používame bežne, čiže voda, ktorá je za aktívnym uhlím, vyhovuje požiadavkám pitnej vody. Napriek tomu sme na pitie a varenie vodu kupovali. Obecný úrad dal spraviť niekoľko rozborov zo studní z rôznych častí dediny.  Upokojil som sa, že vo vzorkách vody zo studní atrazín nebol potvrdený. Tak verím, že ani v tej mojej, odpovedal Ján (58).

Minister životného prostredia ohlásil mimoriadne kontroly

Po tom, čo v šiestich obciach na Žitnom ostrove RÚVZ zakázal piť vodu z vodovodu, ministerstvo životného prostredia (MŽP) ohlásilo kontroly poľnohospodárskych prevádzok nachádzajúcich sa v blízkosti vodného zdroja. Mimoriadne kontroly Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) sa sústredia na dodržiavanie zákona pri nakladaní s potenciálne znečisťujúcimi látkami.

SIŽP začala na území CHVO kontroly v 13 poľnohospodárskych prevádzkach, povedala Beata Matulová zo SIŽP a dodala: „V súčasnej dobe kontroly prebiehajú, sú v štádiu vyhodnocovania, nie sú ukončené, z tohto dôvodu nie je možné sa k danej problematike vyjadriť.“

Mladí reportéri pre životné prostredie zisťovali, či pravdepodobným zdrojom znečistenia je environmentálna záťaž z minulosti. „Ministerstvo z tohto dôvodu uvádza, že skôr ako prítomnosť environmentálnej záťaže je za príčinu možné považovať nesprávne používanie pesticídu poľnohospodárskou praxou v nedávnej minulosti alebo ilegálne zbavenie sa zásob pesticídu po zákaze jeho používania,“ napísala Veronika Katonová z odboru práva MŽP.

Stav podzemných vôd na Žitnom ostrove sa zhoršuje

Znečistenie vodárenských zdrojov na Žitnom ostrove atrazínom sa rozšírilo na ďalší vodný zdroj v obci Veľká Paka, ktorý zásobuje pitnou vodou aj obec Mierovo. Ako informovala mladých reportérov poslankyňa NR SR Anna Zemanová, nameraná hodnota atrazínu vo vodnom zdroji vo Veľkej Pake sa stále pohybuje na hranici povoleného limitu. V tejto obci platí zákaz používať na pitie vodu z vodovodu pre tehotné ženy a dojčatá.

Tomáš Ferenčák, hovorca MŽP, odpovedal, že pesticíd sa už nesmie používať, preto jeho zdroje už nepribúdajú a príroda si s ním dokáže poradiť. Po určitej dobe sa pesticíd rozpadá, masa podzemnej vody ho rýchlo zrieďuje, až zostáva v podobe stopových prvkov, ktoré ani nevieme zachytiť, a preto sa príležitostne niekde môže objaviť a opäť zmiznúť.

Mikuláš Huba, environmentalista a ochranár skonštatoval, že MŽP vo svojich stanoviskách bagatelizuje problém znečistenia pitných vôd na Žitnom ostrove. Je najvyšší čas, aby tam začalo vykonávať systematický monitoring a trvalo na zásadnej zmene hospodárenia v tejto najcennejšej CHVO na Slovensku, lebo kvalita vody, samočistiaca schopnosť prostredia a možnosti dopĺňania podzemných vôd z Dunaja sa postupne zhoršujú.

 

Environmentalisti navrhujú

Petra Ježeková z centra environmentálnej a etickej výchovy Živica uviedla:  Poľnohospodárstvo v CHVO používa veľa rôznych pesticídov, mnohé z nich sú škodlivé a dostávajú sa aj do podzemných vôd. Je preto veľmi dôležité používať postupy takzvanej dobrej poľnohospodárskej praxe. Tieto postupy eliminujú (odstraňujú) používanie škodlivých pesticídov. Je to napríklad striedanie plodín, používanie rezistentných (odolných) alebo tolerantných osív. Ďalšou možnosťou je sadenie vhodných kombinácií rastlín a podpora prirodzených nepriateľov. Použitie pesticídov dokážu nahradiť aj mechanické pomôcky, napríklad rôzne plečky a ručná práca. Takisto môžeme využiť bezzásahové zóny a kvitnúce pásy na poliach. Pokiaľ je nutné použitie postrekov, máme k dispozícii biologickú ochranu, to znamená postreky, ktoré sa v prostredí rýchlejšie rozkladajú a nezanechávajú rezíduá (zvyšky).

 

Autori: Lenka Adámková, Laura Moravčíková, Viktória Mrvová (12 – 13 rokov)


Fotogaléria k článku:

417 Keď pitná voda nie je pitná
Foto: Laura Moravčíková (12 rokov)
Autor: ZŠ Jána Palárika Majcichov
Popis: Keď pitná voda nie je pitná Foto: Laura Moravčíková (12 rokov)

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentárlolo Pred 59 minútami:
Pán primátor Tomčányi, o zákonoch sa nediskutuje. Zákony sme povinní dodržiavať. Aj Ty.
Komentárturbo Pred 2 hodinami:
Bývalý zamestnanec firmy zastrelil svojho nadriadeného priamo na porade
KomentárTM33 Pred 2 hodinami:
Potrebujú obyvatelia mesta futbalový štadión s vyhrievaným trávnikom?
KomentárJohnny Pred 6 hodinami:
S komármi si najlepšie poradia lastovičky. No ľudia ich likvidujú. A následne si chemickými postrekmi ničia zdravie.
Komentárkopírovač Pred 6 hodinami:
Inauguračný prejav prezidentky Zuzany Čaputovej
Komentárpre názor Pred 8 hodinami:
Pozvánka na zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Seredi
Komentárobčan Pred 9 hodinami:
Aby si deti na ihrisku nehľadali vo vysokej tráve, sami si ju musia pokosiť
KomentárPeter Sokol Pred 10 hodinami:
Ak potrebujete volať na MsP
KomentárOtazka Včera:
Veľká protidrogová akcia NAKA
Komentárnázor Včera:
Ako to vyzerá, keď primátori dohadujú veci, ktoré mesto "nič nestoja"...
KomentárNo len sa veľmi netešte Včera:
Začalo sa najväčšie odstraňovanie priehrady v Európe
KomentárVoda Predvčerom:
Uvedomiť si musíme podstatu. Toto aj pijeme.

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign