Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 25. 6. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Literárny večer Ruženy Scherhauferovej

redakcia SOLDátum07. 11. 2012 11:38:12TémaMestské múzeum

Dňa 14. novembra 2012 o 17.00 sa uskutoční v Mestskom múzeu v Seredi podujatie pod názvom „Literárny večer Ruženy Scherhauferovej“. Spisovateľka Ružena Scherhauferová si pozvala na tento večer aj hostí z radov slovenských spisovateľov - Pavla Stanislava Piusa a Martinu Monošovú. 

 

Ružena Scherhauferová sa narodila roku 1950 vo Svodove pri Želiezovciach. Vyštudovala Pedagogickú fakultu v Nitre. Niekoľko rokov pracovala v Mestskom kultúrnom stredisku v Trnave, potom učila na základnej škole v Seredi slovenský jazyk, etickú a výtvarnú výchovu. Venovala sa žiakom v oblasti umeleckej tvorby a prednesu a mala na starosti školský časopis. V súčasnosti , aj keď je už na dôchodku, je  stále aktívna a spolupodieľa sa na kultúrnom živote v meste Sereď.  Aktívne pracuje v Zbore pre občianske záležitosti pri MsÚ, moderuje programy, je cvičiteľkou pilatesu a strečingu a vo voľnom čase píše svoje romány. Ako sama hovorí, v hlave nosí veľa námetov zo života, debutovala románom Odhalené tajomstvo, potom boli vydané jej ďalšie knihy Už viem, že chcem teba, Emine slzy a v tomto roku v decembri vyjde vo vydavateľstve IKAR jej román Predajná láska.

 

Senický básnik Pavol Stanislav, vlastným menom Pavol Pius, patrí k najvýznamnejším básnikom súčasnej slovenskej literatúry. Doteraz má na svojom konte osemnásť zbierok lyriky, tú poslednú s názvom Prílivy a odlivy uviedol do života len nedávno.   Narodil sa 6. mája 1943 v Nemčiňanoch. Študoval na Strednom odbornom učilišti v Závodoch 29. augusta v Partizánskom, na gymnáziu v Zlatých Moravciach a pomaturitné štúdium záujmovo-umeleckej činnosti absolvoval  v Osvetovom ústave v Bratislave. Pôsobil ako herec v Divadle J. G. Tajovského, neskôr v Bábkovom divadle v Nitre a ako odborný pracovník záujmovo-umeleckej činnosti v Parku kultúry a oddychu v Nitre. Do sveta poézie vstúpil roku 1964 pod pseudonymom Pavol Stanislav. Debutoval básnickou zbierkou Okno do dvora. Cyklus jeho básní Túžba po domove zhudobnil Bartolomej Urbanec. Rok 1968 mu však pre jeho občianske postoje priniesol problémy - stratu zamestnania, diskrimináciu, štrnásť rokov nedobrovoľného mlčania. Roku 1990 bol rehabilitovaný a odvtedy sa usiluje znásobiť talent, ktorý dostal.

 

Martina Monošová vyštudovala priemyselný dizajn na Fakulte architektúry v Bratislave. V roku 2000 sa rozhodla vycestovať do cudziny a desať mesiacov žila a pracovala na predmestí Londýna ako au-pair. Táto životná skúsenosť jej dovolila nielen osobnostne naplno dozrieť, ale vďaka silným zážitkom zo stretu dvoch kultúr vznikol jej prvý román z prostredia au-pair Lásky o piatej. V Láskach o piatej priniesla sociálny fenomén opérstva ako prvá do slovenskej literatúry  (recenzentka Etela Farkašová, Knižná revue 2005). V roku 2006 vyšiel Martine Monošovej ďalší román Anglické prebúdzania, ktorý je voľným pokračovaním Lások o piatej. V r. 2010 vydala román Klišé, ktorý je zaujímavým a originálnym trojpohľadom na manželskú neveru. V roku 2012 jej vyšla kniha Zlodeji bozkov. Vo svojej profesii sa venuje grafickému a interiérovému dizajnu.

 

Po skončení podujatia si záujemcovia o literatúru môžu zakúpiť knihy autorov.

Informácie o podujatí  radi poskytneme na tel. č.: 031/7894546, alebo e-mailom: muzeum@sered.sk


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Mária Diková | 08-11-2012 10:02:25
Spisovateľka Martina Monošová reagovala na zverejnenú pozvánku na literárny večer a doplňuje informáciu o svojej tvorbe. Na literárny večer v Seredi sa teší.

"V láskach o piatej priniesla sociálny fenomén opérstva ako prvá do slovenskej literatúry (recezentka Etela Farkašová, Knižná revue 2005). V roku 2010 vydala román Klišé, ktorý je zaujímavým a originálnym trojpohľadom na manželskú neveru.
Gabriela Vyhlídalová | 07-11-2012 17:02:50
Takéto večery si nenechám ujsť. Najmä s radosťou očakávam novú knihu Ruženky Scherhauferovej. Jej knihy sa čítajú ľahko a so záujmom. Píše o živote, ktorý prežíva skoro každý z nás.

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárPre Milan Gedeon Pred 11 minútami:
..."špinavý každý kút v meste a neupravené miesta..." - píše obyvateľka Serede
KomentárSeredsky futbal Pred 8 hodinami:
ŠKF iClinic Sereď - ŠK Dubnica N/Váhom 6 : 0
KomentárŠiroky Pred 12 hodinami:
Mesto Sereď bude vďaka hlasovaniu poslancov MsZ financovať športový klub miliónom Eur. Poslancov ani primátora možné prepojenie klubu na kriminálne podsvetie nezaujímalo.
KomentárCanasta Pred 13 hodinami:
Živil sa predajom drog, skončil v rukách polície - DROGY ZAISTENÉ V SEREDI
KomentárPravda je len jedna! Pred 14 hodinami:
Z rokovania Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede
KomentárZlatá ulička Pred 15 hodinami:
Pozvánka na zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Seredi
KomentárIvan Sklenár Pred 15 hodinami:
Rímskokatolícky hodnostár hody na dnes neodobril
Komentárdena Pred 17 hodinami:
Prečo kontrolórka nekontroluje?
KomentárMamička Predvčerom:
Vernisáž výstavy prác žiakov ZUŠ v Pate
Komentártony Predvčerom:
Veľká protidrogová akcia NAKA

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign