Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 24. 6. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Krajina pokút a byrokracie

redakcia SOLDátum03. 02. 2016 10:23:36TémaEkonomika

Jozef Mihál |  Vaša firma si od rakúskeho dodávateľa kúpila stroj, na ktorý Vám rakúsky partner poskytuje servis a zabezpečuje preventívne kontroly. Raz za polroka tak príde do Bratislavy rakúsky technik, ktorý vykoná pravidelnú údržbu. Trvá mu to hodinku - dve a odchádza späť.

 

Od 18. júna 2016 bude musieť váš rakúsky dodávateľ oznamovať cestu svojho zamestnanca na Slovensko nášmu Národnému inšpektorátu práce. Jeho zamestnanec musí mať pri sebe pracovnú zmluvu. Rakúsky dodávateľ musí viesť evidenciu pracovného času svojho zamestnanca počas jeho (hodinového...) pobytu na Slovensku. A na požiadanie musí predložiť inšpektorátu práce výplatnú pásku, ktorou preukáže, že mzda jeho zamestnanca bola najmenej vo výške slovenskej minimálnej mzdy (smajlík). Inšpektorát práce má pritom právo požadovať preklad pracovnej zmluvy a výplatnej pásky do slovenčiny.

 

Krútite hlavou? Áno, toto sa bude diať od 18. júna, odkedy bude platiť nový zákon o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov. Zamestnávatelia z iných členských štátov EÚ budú mať tieto povinnosti voči nášmu inšpektorátu práce pri vyslaní svojich zamestnancov na Slovensku v rámci dodávky prác alebo služieb. Hoci pôjde o len o krátky hodinový výjazd z Hainburgu do Bratislavy kvôli náhlemu servisnému zásahu, tieto povinnosti si bude musieť rakúsky zamestnávateľ splniť pod hrozbou pokút a sankcií.

 

Pozor na vašich dodávateľov

 

Vo vašej firme sa pokazilo kúrenie. Objednáte si pomoc v kúrenárskej firme. Tá vám pošle svojho pracovníka, ten opraví čo sa pokazilo. Problém však je, že nepôjde o zamestnanca kúrenárskej firmy s pracovnou zmluvou – ale kúrenárska firma vám pošle živnostníka, ktorého „zamestnáva na živnosť“. Akurát máte vo firme inšpekciu práce. Všetko máte v poriadku, vaši zamestnanci majú riadne pracovné zmluvy, vzorne dodržiavate Zákonník práce. Inšpektor si však všimne nešťastného inštalatéra, ktorý Vám opravuje pokazený kotol. Zistí, že pracuje pre kúrenársku firmu na živnosť. A je zle. Kúrenárska firma dostane pokutu 2000 eur za to, že nemá so živnostníkom uzatvorenú pracovnú zmluvu, pretože – podľa vyjadrenia inšpektora – vykonáva závislú prácu.

 

Potiaľto je to príbeh, ktorý sa dá ako tak pochopiť – ak inštalatér vykonáva závislú prácu pre nejakú firmu, má v nej mať uzatvorenú pracovnú zmluvu. Ak tak nie je, výsledkom je sankcia. Ale pozor. Od 18. júna pokutu dostane nielen firma, ktorá nelegálne zamestnáva ale aj odberateľ jej služieb. Uvedený príbeh tak bude mať pointu v tom, že pokutu inšpektorát udelí aj vám, pretože ste si objednali službu, ktorú dodávateľ vykonal prostredníctvom nelegálne zamestnaného zamestnanca – živnostníka bez pracovnej zmluvy. A bude to najmenej 2000 eur, čiže rovnako, ako keby ste toho živnostníka nelegálne zamestnávali vy sami.

 

Čo sa to stalo so Slovenskom?

 

Z niekdajšieho stredoeurópskeho tigra sa stala krajina pokút a zvyšujúcej sa byrokracie. Keď už sme nevedeli vymyslieť nič nové pre slovenských zamestnávateľov – tak zavedieme nové povinnosti pre zahraničných zamestnávateľov, ak sa odvážia poskytovať svoje služby na Slovensku. Keď nevieme inak bojovať proti čiernej práci a nemáme radi živnostníkov, tak si vymyslíme nové pokuty, ktorými „odmeníme“ tých, čo sú odberateľmi služieb vykonaných „na konci“ živnostníkmi. Minister Richter urobí tlačovku, na ktorej slávnostne vyhlási že sa zvýšil počet zamestnancov – to, že súčasne na Slovensku zanikne rovnaký počet živností, tým sa už nepochváli.

 

Nuž, pokiaľ bude vo vláde SMER a na ministerstve práce tandem typu Richter – Ondruš, tak to na Slovensku inak nebude. Nepochybujem, že si všetky „náboje“ nevystrieľali a ak im dáte možnosť, v rokoch 2016 – 2010 zavedú ďalšie pokuty, tie súčasné ešte zvýšia a vymyslia aj nejaké to nové „lajstro“.

 

Druhá možnosť je, že o pár dní využijete svoje právo a vyprášite ich aj s ich kolegami preč z vlády a ministerstiev.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 09-02-2016 01:44:03
Dobrú noc ! | 09-02-2016 01:38:23 | - pracujem. Poznas to, viem kedy mam prve rokovanie a tak si cas a rezim upravujem podla potreby. ;-)
Dnes tak do 04:00 rano...
SERONLIN | 09-02-2016 01:39:43
🤓
Dobrú noc ! | 09-02-2016 01:38:23
Miloš ty si ozaj nezmar!
Ešte aj polovicu spánku venuješ SO!🤓
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 09-02-2016 01:30:53
sefl | 09-02-2016 01:05:07 | - je neskora nocna hodina, pockajte do rana. Mozno bude Vas prispevok mat zmysel... ;-)
sefl | 09-02-2016 01:05:07
Pan Majko čo to tu píšete;jakú revolúciu tu zpomínáte. Takú nežnú bez násilí vo vašej naivnej predstave? Myslíte ve svojej zoufalej snahe na rodiny a deti,na lidi čo s vámi nesúhlasia.CHcete MAJDAN po SLOVENSKY lebo ako ste to myslel? Tuším že ste to prepískol.Snad si nemyslíte,že / poviete/a lidi sa budú zabíjat.Tak sa mi zdá že tu kontrolu nad Vámi asi treba.Rád by ste kontroloval apatických a ludí neznalých vecí,ako.Násilím? MEDIA čo napíšu je naozaj pravda??
Jozef | 04-02-2016 11:11:14
..kolkozeto rokov je pri moci ten vas socialny ony?
Preco to nezmenil?
A este nezabudnite ponadavat na Carnogurskeho za druzstva.
Radost vladnut takymto....
demokracia | 04-02-2016 10:24:12
suhlas s OTOM | 03-02-2016 16:34:38
...agentury, ktorych fungovanie pozehnal a podporuje p. MIhal su legalny obchod s bielym masom!
Ak firma potrebuje pracovnikov, nech ich zamestna. Ak potrebuje sezonne, nech zamestna na dohodu, trebars z uradu prace.
Agentury funguju na podvodnom systeme, zneuzivaju a zdieraju ludi.
Nechapem co je na tom demokraticke, spravodlive a legalne, ked dvaja pracovnici vykonavaju tu istu robotu, pri tom istom pase a jeden zarobi o tretinu menej, lebo je zamestnanec agentury, ale moze byt rad, ze pracuje?!
tony | 04-02-2016 05:52:09
OTOM.Palec hore.
OTOM | 03-02-2016 16:34:38
pán Mihál uvádza dvoch ludí a dva extrémne príklady, ktoré môžu nastať.
Je manipulátor v područí prac. agentúr, lebo zámerne nepíše o
stotisícoch ľudí pracujúcich v agentúrach, na ochranu ktorých je tento zákon.
Agentúram sa sakra sťaží zamestnávanie načierno.
Agetúrnici budú musieť mať rovnaké platové aj materiálne podmienky ako stály zamestnanci.
A áno, za nedodržanie týchto podmienok zo strany agentúry bude zodpovedať rovnakou mierou aj firma, v ktorej pracujú.
Pán Mihál, za takéto zavádzanie a prekrúcanie, sa môžete hanbiť.
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 03-02-2016 10:44:03
Chore a spravaju sa ako odtrhnuti z retaze. Je to tym, ze nemaju nad sebou kontrolu a ludia ako kontrola jedina a najucinnejsia su apaticki ci mozno z neznalosti veci uplne zlyhavaju.

Znicia nas tak, ze nebudeme mat sancu pozbierat sa desatrocia. Mam obavy, ze nasledne bude mozna fakt uz len revolucia...

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárMilan Gedeon Pred 14 minútami:
..."špinavý každý kút v meste a neupravené miesta..." - píše obyvateľka Serede
KomentárSeredsky futbal Pred 33 minútami:
ŠKF iClinic Sereď - ŠK Dubnica N/Váhom 6 : 0
KomentárŠiroky Pred 4 hodinami:
Mesto Sereď bude vďaka hlasovaniu poslancov MsZ financovať športový klub miliónom Eur. Poslancov ani primátora možné prepojenie klubu na kriminálne podsvetie nezaujímalo.
KomentárCanasta Pred 5 hodinami:
Živil sa predajom drog, skončil v rukách polície - DROGY ZAISTENÉ V SEREDI
KomentárPravda je len jedna! Pred 6 hodinami:
Z rokovania Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede
KomentárZlatá ulička Pred 7 hodinami:
Pozvánka na zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Seredi
KomentárIvan Sklenár Pred 8 hodinami:
Rímskokatolícky hodnostár hody na dnes neodobril
Komentárdena Pred 9 hodinami:
Prečo kontrolórka nekontroluje?
KomentárMamička Včera:
Vernisáž výstavy prác žiakov ZUŠ v Pate
Komentártony Predvčerom:
Veľká protidrogová akcia NAKA

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign