Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 21. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Integrácia západného Balkánu: EP schválil správy o pokroku za rok 2016

Európsky parlament |MM| http://www.europarl.europa.eu/pdf/divers/wm_bullet.png   Srbsko a Kosovo musia zintenzívniť úsilie o normalizáciu vzájomných vzťahov

http://www.europarl.europa.eu/pdf/divers/wm_bullet.png   Kosovo by mali uznať všetky členské štáty EÚ

http://www.europarl.europa.eu/pdf/divers/wm_bullet.png   Bývalá Juhoslovanská republika Macedónsko musí zotrvať na integračnej ceste

 

Belehrad a Priština musia znormalizovať vzájomné vzťahy a Skopje musí uskutočniť rozsiahle reformy. Vyplýva to z trojice uznesení, ktoré v stredu schválil Európsky parlament.

 

Srbsko

 

Poslanci v uznesení schválenom pomerom hlasov 524 (za): 70 (proti): 79 (zdržalo sa hlasovania) privítali zlepšenie vzájomných vzťahov Belehradu a Prištiny a dosiahnutý pokrok v preberaní legislatívy EÚ - vrátane otvorenia rokovaní o kapitole súdnictvo a základné práva a kapitole spravodlivosť, sloboda a bezpečnosť, ktoré sú kľúčové pre pristúpenie k EÚ. Parlament však zároveň vyzval srbské orgány na vytvorenie adekvátneho inštitucionálneho systému na prijímanie predvstupovej pomoci EÚ.

 

Srbsko by malo zosúladiť svoju zahraničnú politiku s politikou EÚ, a to aj vo vzťahu k Rusku, uvádza sa v uznesení. Poslanci tiež vyzvali vládu v Belehrade, aby zabezpečila reálnu nezávislosť súdnictva. Parlament tiež žiada Srbsko o úpravu ústavy tak, aby zaistila nezávislosť kľúčových inštitúcií a ochranu základných práv.

 

„Srbsko je na ceste do EÚ. Srbská vláda rieši výzvy týkajúce sa tvorby pracovných miest, zvyšovania konkurencieschopnosti a podpory rastu. Boli prijaté dôležité reformy zamerané na posilnenie podnikateľského prostredia v krajine a na normalizáciu vzťahov s Kosovom,‟ uviedol spravodajca uznesenia David McAllister (EPP, DE)

 

Kosovo

 

Poslanci privítali nadobudnutie platnosti Dohody o stabilizácii a pridružení medzi EÚ a Kosovom a návrh Európskej komisie na zrušenie víz EÚ pre občanov Kosova. Zároveň však pripomenuli, že zatiaľ neboli splnené všetky podmienky na liberalizáciu vízového režimu.

 

Parlament vyjadril znepokojenie nad pretrvávajúcou extrémnou polarizáciou politického prostredia v Kosove a pomalým napredovaním Prištiny v úsilí o vybudovanie primeraných a účinných administratívnych kapacít. Poslanci tiež odsúdili násilné prerušenie činnosti kosovského parlamentu zo strany niektorých členov opozície v prvej polovici roku 2016.

 

Uznesenie, ktoré poslanci schválili pomerom hlasov 474 (za): 134 (proti): 64 (zdržalo sa hlasovania), tiež konštatuje, že päť členských štátov EÚ dosiaľ neuznalo Kosovo. Prijatý text v tejto súvislosti uvádza, že uznanie Kosova by zvýšilo dôveryhodnosť vonkajšej politiky EÚ a prispelo k normalizácii vzťahov medzi Belehradom a Prištinou.

 

„Toto hlasovanie vysiela silný signál, že budúcnosť nezávislého Kosova je v EÚ. Kosovo vyzýva na konštruktívnu reakciu. Dve zostávajúce kritériá nevyhnutné na liberalizáciu vízového režimu - vymedzenie hraníc s Čiernou Horou a výsledky v oblasti usvedčenia vysokopostavených páchateľov korupcie a organizovaného zločinu - môžu a musia byť rýchlo splnené, aby mohli občania Kosova cestovať [do EÚ] bez víz,‟ uviedla spravodajkyňa a podpredsedníčka EP Ulrike Lunacek (Zelení/EFA, AT).

 

Bývalá Juhoslovanská republika Macedónsko

 

Parlament privítal vytvorenie novej vlády, ktorá bola sformovaná 31. mája, a požiadal všetky politické strany v krajine, aby pracovali na obnovení dôvery v krajinu a jej inštitúcie.

 

Poslanci vyzvali novú vládu, aby pokračovala v úsilí o integráciu do EÚ a pristúpila k realizácii rozsiahlych reforiem v oblastiach právneho štátu, súdnictva, boja proti korupcii, základných práv, vnútorných vecí a dobrých susedských vzťahov. Pokiaľ nastane hmatateľný pokrok v uplatňovaní dohody z Pržina a zavádzaní nevyhnutných a naliehavých reforiem v prioritných oblastiach, Európsky parlament je pripravený podporiť začatie prístupových rokovaní s krajinou, uvádza sa v uznesení, ktoré plénum podporilo pomerom hlasov 503 (za): 113 (proti): 45 (zdržalo sa hlasovania).

 

Poslanci vyjadrili sklamanie z neschopnosti Skopje zreformovať súdnictvo a odsúdili opakujúce sa politické zasahovanie do vymenúvania a kariérneho postupu sudcov a prokurátorov. Parlament tiež vyjadril obavy v súvislosti s politickými útokmi na úrad špeciálneho prokurátora a kladením administratívnych a právnych prekážok jeho práci.

 

„Parlament zobral s potešením na vedomie pokrok Macedónska smerom k členstvu v EÚ. Nová vláda sa zaviazala prijať dôležité reformy, ktoré umožnili krajine usporiadať transparentné voľby a prekonať dlhotrvajúcu politickú krízu. Macedónsko by teraz malo urýchliť proces prijímania štandardov, hodnôt a princípov EÚ, čím by tiež prispelo k stabilite západného Balkánu,‟ uviedol spravodajca Ivo Vajgl (ALDE, SI).

 

Reakcie slovenských poslancov

 

„Pre mier v Európe je dôležité, aby sa krajiny západného Balkánu zapájali do integračných procesov. V poslednom období sa v tomto regióne opäť zvyšuje napätie a to aj vinou zapojenia sa ruských tajných služieb. O to viac sa v spolupráci s domácimi partnermi musíme snažiť o jeho stabilizáciu,‟ uviedol poslanec Ivan Štefanec (EPP, SK).


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárUdenac Pred 12 hodinami:
Nebo pred búrkou
Komentáranonym Pred 12 hodinami:
ŠKF iClinic Sereď - MŠK Žilina 2 : 3 (1 : 3)
Komentárjanka Pred 13 hodinami:
Súd rozhodol: Holička sa za nepravdivé výroky musí verejne ospravedlniť Jurčagovi!
KomentárKačica 05 Pred 13 hodinami:
PRÁVE TERAZ: Zásah kukláčov v centre mesta - AKTUALIZOVANÉ
Komentárkuko Pred 15 hodinami:
Vyhodil mačku z 8. poschodia bytu
KomentárJozef1 Pred 17 hodinami:
V Seredi je to tak
Komentárvšak sme Včera:
"góly strelené do vlastnej bránky v podobe zničených národných parkov sa nezmazateľne zapisujú na tvári Zeme"
KomentárPre Lexa Včera:
AKTUÁLNE: Dopravná nehoda na Čepeňskej ulici v Seredi - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPre Seredan Včera:
"Mali sme pochovať svojich padlých, ale namiesto toho ich vykopávame a ženieme do ďalších bojov."
KomentárMudrlant Predvčerom:
Slobodu na internete obmedzia. A budú na to mať zrozumitelne pomenované dôvody.
Komentárpre Marcela 17-05-2019 22:13:23:
5.zasadnutie Obecného zastupiteľstva - dňa 02. mája 2019 o 17:00 hod.
KomentárKlačanovci 17-05-2019 16:48:00:
Seredskí taekwondisti reprezentovali v Chorvátsku
Komentárpre klof 17-05-2019 10:44:07:
Políciou zadržaný Marek G. zostáva vo väzbe
KomentárJozef 16-05-2019 14:44:59:
Hľadáme stratenú fenku Ritu

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign