Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online
OSOBNÝ BANKROT
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 17. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Hlinený dukát pomôže ľuďom v núdzi

159 Hlinený dukát - symbolické platidlo v Trnave. Autor Lucia Klučárová

ZŠ Jána Palárika Majcichov |MM|  Veľa ľudí chce pomôcť ľuďom bez domova. Preto otvárajú svoje peňaženky a dávajú žobrákom peniaze. Výsledok je však úplne iný. Kúpia si za ne závislosti, ktoré im bránia dostať sa z ulice. Ľudia v Trnave majú možnosť pomôcť inak – Hlineným dukátom.

Trnavská arcidiecézna charita v spolupráci s mestom Trnava pripravili projekt Hlinený dukát. Projektom chcú motivovať ľudí v kríze, aby prišli do charity a využili podporu správnym spôsobom.

Hlinený dukát je aj špeciálne platidlo. Hlavným motívom dukátu je obraz svätého Martina, ktorý sa podľa povesti podelil so žobrákom o svoj plášť. Toto je aj myšlienkou projektu – podeliť sa o to, čo máme a pomôcť človeku v kríze.

„Trnava nemá presnú evidenciu ľudí bez domova. Mnohí z nich nespolupracujú. Legislatívne ich nemôžeme nútiť k spolupráci,“povedal Pavol Tomašovič, hovorca mesta. „V arcidiecéznej charite bolo k 25. marcu 2019 evidovaných 291 klientov bez domova, nie všetci pochádzajú priamo z Trnavy,“ doplnila Vladimíra Kloknerová, pracovníčka arcidiecéznej charity. „Charita má lepšiu pozíciu v tejto oblasti, pretože legislatívne nie je vnímaná ako moc,“ dodal Pavol Tomašovič.

Ako to funguje

Hlinený dukát je alternatívnou pomocou pre ľudí v kríze. Záujemcovia ho môžu kúpiť v trnavských kostoloch, v informačnom centre v mestskej veži, u informátora na trnavskej radnici a v charite na Hlavnej 43.

Cena dukátu je jedno euro. Darujte ho človeku v núdzi. On zaň dostane v charitnom centre balíček potravín napr. instantná polievka, keks alebo iná sladkosť, paštéta alebo rybičky... alebo službu napr. pranie a sušenie. Sprchovanie je zdarma.  Za jeden deň je možné vymeniť dva dukáty. Je to hlavne preto, aby sme predišli tomu, že niekto si nazbiera dukáty a využije na iný účel napr. výmena za peniaze, povedala Vladimíra Kloknerová, pracovníčka arcidiecéznej charity.

Šírenie myšlienky a rozširovanie ponuky

Prebiehali jednania s viacerými majiteľmi rýchleho občerstvenia. Nie všetky boli úspešné. Projekt Hlinený dukát oslovil majiteľa prevádzok Döner Kebab u Tibiho. Človek musí najmä chcieť pomáhať, povedala Vladimíra Kloknerová, pracovníčka arcidiecéznej charity.

„Vždy som chcel pomáhať slabším, čo vychádza aj z môjho kresťanského presvedčenia. Viackrát som sa pri finančnej pomoci stretol s tým, že peniaze, ktoré som daroval boli použité nesprávnym spôsobom. Projekt Hlinený dukát toto eliminuje. Darca si môže byť istý, že jeho peniaze budú použité na správnu vec, v tomto prípade na jedlo a nealkoholické nápoje.Preto som sa zapojil do projektu s mojimi prevádzkami občerstvenia a dúfam, že týmto s mojimi zamestnancami pomôžeme správnym spôsobom ľuďom v núdzi a samotnému projektu,“povedal Vladimír Tibenský, majiteľ Döner Kebab u Tibiho.

Prebieha dohoda s mestom, že dukát sa stane platidlom pri použití verejných mestských toaliet, povedala Vladimíra Kloknerová, pracovníčka arcidiecéznej charity.

Žobranie problém nerieši

Mladí reportéri pre životné prostredie sa pýtali ľudí: Či darovali peniaze bezdomovcom a zisťovali ako sú informovaní o projekte Hlinený dukát.

„Niekedy som dával peniaze ľuďom, ktorí žobrú. Avšak túto „pomoc“ som viackrát oľutoval. V obchode som stretol žobráka, ktorému som daroval almužnu.  Aj za moje peniaze si kupoval alkohol a cigarety.  O projekte Hlinený dukát som doteraz nevedel. Určite je lepšie darovať dukát ako peniaze,“povedal Marián (43).

„Nikdy som nedal peniaze bezdomovcovi. Podporovať ich v žobraní, nie je správna cesta. Moje peniaze ich problém nevyriešia. O Hlinenom dukáte som počul v Trnavskom Rádiu. Nezachytil som informáciu, kde ho môžem kúpiť,“povedal Samuel (20).

 „Som toho názoru, že finančne podporiť žobráka v skutočnosti nie je žiadna pomoc.  Využívam alternatívne platidlo – Hlinený dukát. Jeho kúpou a darovaním pomáham tým, ktorí to naozaj potrebujú,“povedala Ľubica (52).

V Trnave môžu ľudia symbolickým platidlom z hliny zabojovať proti žobraniu. Hlinený dukát má najmä pomôcť vychovať darcov. Pretože oni sú tí, ktorí robia nesprávne - dávajú ľuďom bez domova peniaze. Hlinený dukát zabezpečí prijímateľovi najdôležitejšie potreby pre jeho život.

 

Autori: Lucia Klučárová, Linda Töröková, Ema Dominová

 


Fotogaléria k článku:

159 Jedlo za dukát. Autor Ema Dominová
Autor: redakcia - tlačové správy
Popis: Jedlo za dukát. Autor Ema Dominová
159 Šanca pomáhať účinne. Autor fotografie: Linda Töröková
Autor: redakcia - tlačové správy
Popis: Šanca pomáhať účinne. Autor fotografie: Linda Töröková

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Dina | 16-03-2019 19:33:10
Jano, vám by som povedala len toľko, pomôžem si jednou múdrosťou: "Ak to, čo chcete povedať, nie je lepšie ako ticho, nehovorte to"... Ak to pochopíte môžete ma osloviť a môžme sa porozprávať.
pre Dinu | 16-03-2019 13:31:39
Tak čo ? už si sa rozhodla, že si nasáčkuješ nejakého bezdomovca do bytu ? alebo pozývaš ich na obed ?
Dina | 13-03-2019 12:53:12
Ako sa môžete nechať znechutiť človekom, ktorého charakterizuje veta : "žijeme všetci na dobrej spoločenskej úrovni..." - môžete sa len pousmiať, byť nad vecou. Nech Vám to vydrží Jano - ja Vám to zo srdca želám...tak ako každému jednému človeku zo srdca želám podať pomocnú ruku a druhú šancu. Chýba nám ľuďom ešte veľa pokory.
Pre Dina | 13-03-2019 10:51:18
Veľmi rešpektujem Vás názor a prosím nenechajte sa znechutiť idiotmi,ktorí poslednou dobou ovladli toto fórum a normálne zmýšľajúci ľudia už skoro nemajú šancu vyjadriť svoj názor,lebo sú hneď zasypaný agresivitou,ktorá nemá páru.
Dina | 13-03-2019 09:25:44
keď máš tak rada darebákov a povaľačov, ktorí vlastnou sprostosťou prišli o všetko tak si ich nasáčkuj do svojho bytu a budeš spokojná.
Každý takýto povaľač a príživník má nejakú rodinu tá ich odmietla asi vedela prečo, tak len hrrrrrr medzi ních a zachviľku budeš aj ty na ich úrovni.

A na margo : prečo ja mám robiť a podporovať darmožráčov, ja mám svoju rodinu a žijeme všetci na dobrej spoločenskej úrovni.
KAŽDÝ SI JE STROJCOM SVOJHO ŠŤASTIA A ŽITIA.!!!!!!!!
Dina | 12-03-2019 09:00:45
Jano, recept máš, tak to vyskúšaj. Skús podať pomocnú ruku tým, že prídeš za jedným, dvomi, povedz, že potrebuješ porýľovať, posekať a následne mu pomôžeš, zaplatíš.
Nie všetci ľudia na pokraji spoločnosti sú povaľači, je tam mnoho zničených, utrápených, ktorí skrátka sú tak psychicky na dne, že nedokážu ísť za niekým a vyjednávať - posekám, porýľujem, zaplatíš...skús sa dať niekedy s nimi do reči, sú vďačný za každé milé slovo, záujem - toť moja skúsenosť. Všetci si zaslúžia pomocnú ruku, druhú šancu. Vždy a stále.
Jano | 12-03-2019 08:18:49
Aj títo ľudia majú zdravé ruky, nohy prečo si nenájdu prácu ale radšej sa povaľujú popred obchody a žobrú. Sú to jednoznačne príživníci. Starý ľudia mali krásne porekadlo " KTO NEPRACUJE TAK NECH NEJE ".
Ide Jar prečo sa neponúknu porýľovať záhradu a pod., taktiež je potrebná pomoc pri stavbách.
Z pravidla takýto ľudia sú ožrani, fetoši a pliaga spoločnosti.
Tí ktorí ich podporujú tak len pomáhajú im v ich darebáctve.

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentáranonym Pred 40 minútami:
Táto banda politicky nanominovaných teoretikov rozhoduje o chode tohoto štátu?!
KomentárCanasta Pred 12 hodinami:
Živil sa predajom drog, skončil v rukách polície - DROGY ZAISTENÉ V SEREDI
KomentárPravda o Bielom dome Pred 12 hodinami:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárUdenac Pred 23 hodinami:
Falck sa v tendroch nebude uchádzať o stanice záchrannej zdravotnej služby
Komentárnejde o to Včera:
Cyklista spadol na priechode pre chodcov, v nemocnici o pár dní zomrel
KomentárOstuda Včera:
Vinohradčan jazdiaci na bicykli predával pervitín
KomentárAdministrator SOL Včera:
"HLUK ZABÍJA - Primátor bol požiadaný aby v tomto smere zjednal nápravu. Avšak ako obyčajne - BEZ ODOZVY !!"
KomentárSponzor Včera:
ŠKF iClinic Sereď - Gyirmót FC Gyor 2 : 0 (1 : 0)
Komentáranonym Predvčerom:
To akože myslíte vážne, alebo sa blbí len robíte?
Komentárotázka Predvčerom:
Splnomocnenec Ravasz: Dosiahli sme zavedenie povinnej predškolskej výchovy. Aby bola v praxi úspešná, pracujeme na ďalších podporných opatreniach.
KomentárBanner 13-07-2019 10:52:16:
Galantskí policajti pátrajú po 29 ročnom Mariánovi Cicákovi z Paty
Komentárotázka do pléna 12-07-2019 16:45:47:
Župa osadila v Trnave prvý verejne prístupný defibrilátor na záchranu života
Komentárpre udenac 12-07-2019 13:43:49:
Bitka futbalových fanúšikov na Ventúrskej ulici v Bratislave
Komentárpre názor 12-07-2019 12:01:16:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentárfanušik 12-07-2019 08:39:15:
Trnavská župa vás odvezie na Festival Pohoda 2019

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign