Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online
OSOBNÝ BANKROT
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Historická zmena v trnavskej župe: Zamestnancom v zariadeniach sociálnych služieb zvýšia mzdy o 100 eur a viac (v čistom)

TTSK |MM|   Ešte nikdy sa nestalo, že by v Trnavskom samosprávnom kraji zvyšovali platy zamestnancom zariadení sociálnych služieb. Trnavský župan Jozef Viskupič, vzhľadom na konsolidáciu hospodárenia župy a lepší výber daňových príjmov, rozhodol úpravou rozpočtu, že už od 1. júna budú mať najmä zamestnanci v priamom kontakte s klientmi – hlavne opatrovateľky, opatrovatelia a ošetrovateľky - zvýšené mzdy o 100 eur a viac (v čistom).

Za niekedy trochu sterilne znejúcim pojmom „sociálne služby“ sa v skutočnosti ukrýva konkrétna starostlivosť o tých najzraniteľnejších v našej spoločnosti, seniorov, ale aj mladších ľudí s ťažkými zdravotnými diagnózami.

 „Veľmi dobre viem, že primárna motivácia ľudí pracujúcich v oblasti sociálnych služieb nie je finančná, nie sú to peniaze. Tento fakt sa v našej spoločnosti až príliš dlho zneužíval a ľudia robia fyzicky a psychicky náročnú prácu za nízke mzdy. Toto všetko sa musí skončiť,“ tvrdí župan Trnavského samosprávneho kraja J. Viskupič.

Priemerná mzda zamestnancov v zariadeniach sociálnych služieb v TTSK, okrem riaditeľov, je 625 eur. Ak toto je priemer, asi si viete predstaviť, aký plat majú tí, čo ho majú najnižší. S ťažkosťami sa dostanú na hranicu minimálnej mzdy. S takýmto nastavením systému nám nielenže utečú všetci schopní, odborne zdatní a pripravení pracovníci, ale nemáme ani šancu prilákať do systému nových zamestnancov,“ doplnil Viskupič.

Prostriedky na zvýšenie mzdového fondu budú poukázané každej z dvadsiatich DSS (a jednému krízovému centru), kde riaditelia zariadení priamo rozhodnú o konkrétnom zvýšení platu. „Rozhodli sme sa, že lepšie odmeňovanie budeme riešiť systémovým zvýšením funkčných platov, nie odmenami, čím dosiahneme trvalé zlepšenie ohodnotenia a zároveň sa všetkým tieto zmeny odrazia aj v odvodoch na dôchodky v budúcnosti,“ poznamenal Jozef Viskupič.

Trnavská župa na tento účel vyčlení pre tento rok 1,1 milióna eur, t.j. na
7 mesiacov do konca roka. V budúcoročnom rozpočte bude toto zvýšenie predstavovať celkovo 2 mil. eur.

O tom, že financie smerujú tam, kde doslova horí, svedčia aj čísla: Zo zariadení v TTSK z 1 145 zamestnancov odišlo za posledný rok a pol 219 zamestnancov (!) a ďalších 11 je momentálne vo výpovednej lehote. Len za posledné obdobie teda odišlo takmer 20 percent zamestnancov. Ide o hrozivé číslo. „Strácame špičkových ľudí, ktorí majú množstvo praxe a pracujú v ťažkých podmienkach po fyzickej i psychickej stránke,“ vysvetlil trnavský župan.„Máme ambíciu tento trend zvrátiť. Ak sa nám podarí v trnavskej župe aj ďalej efektívne hospodáriť, budeme v trende zvyšovania platov pokračovať.“

Aktualitu pridala aj riaditeľka odboru sociálnych vecí a zdravotníctva TTSK Blažena Flamíková: „Len čo sa informácia o zvýšení platov rozšírila po samotných zariadeniach, hneď sme zachytili prvé stiahnuté výpovede – napríklad v DDS Zavar stiahli výpoveď hneď traja zo štyroch zamestnancov.“


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Miriam | 20-06-2018 20:41:20
V kazdom zariadeni by sa mali menit riadiaci pracovnici aspon po desiatich rokoch lebo si myslia ze si mozu robit co chcu a stoličku maj7 na vždy
Karolina | 20-06-2018 19:05:54
Dakujeme ,ale či to riaditelia daju to je uz na zamyslenie niektori nam asi nepridaju!
jana | 20-06-2018 17:05:10
Presne tak konečne vám zaplo ,že zvýšiť opatrovateľkám platy , ale sú to naozaj opatrovateľky ,alebo len úradom práce vyrobené sanitárky z 3 mesačným kurzom.ozajstné opatrovateľky z 4 ročnou školou robia iné profesie a za lepšie peniaze a vážia si ich na rozdiel v takýchto zaradeniach .Ako podotkol pán pod mnou v Seredi a aj v iných zariadenia na vedúcich pozíciach robia lúdia , ktorý si spravili vysoké školy v Sládkovičove a myslia si ,že vedia viacej ako ostatný a preto majú právo ľudom robiť zle.Toto sa zmený len tak že staré garnitúra odíde a nahradí ju nová a lepia. Inak naneštastie už nie som súčasnou tohto cirkusu.
Pre. Pána Viskupiča | 20-06-2018 15:28:40
Pán župan veľmi si cením vaše rozhodnutie, a viem veľmi dobre čo obnaša práca opatrovateliek v DD a DSS, je po fizickej ako aj psychickej stránke veľmi náročná ale zároveň krásna profesia. A co sa týka odchodu zo zariadení nie často sú to len financie ktoré sú samozrejme pod veľkou hranicou ale hlavne riadenie ľudí, zamestnancov v týchto zariadeniach. V Seredi minuli rok odišlo naraz z fleku 10 zamestnancov prečo? V Zavare 4? ale pravda je taká že nahlásili 3 a iba jeden zamestnanec stiahol. Keď píšete tak prosím píšte pravdu takú aká je v skutočnosti a čo je najhlavnejšie prosím spravte poriadky v zariadeniach a domovoch lebo ty ľudia čo tam žijú majú právo na dôstojnosť, a ty ktorý tam pracujú myslím profesionálne nie len kvôli zamestnaniu si zaslúžia adekvátne ohodnotenie k ich veľmi náročnej práce.
Olinka | 19-06-2018 16:59:43
Je potešujúce zo všetkých strán, že sa pristúpilo k takémuto kroku zo strany p, Visku***** v tejto nesmierne významnej a dôležitej oblasti ako je starostivosti o seniorov. Po dlhej dobe sa navýši čiastka odmenovania aj na výpletnej páske za túto obetavú, náročnú a vyčerpávajúcu prácu pracovníčok domov počas celého roka . Ďakujem všetkým čo sa od prvého stretnutia až doteraz obetavo starajú v DD v Seredi o môjho príbuzného, že personál citlivým prístupom rieši nemalé množstvo všetkých problémov spojených s každodenným životom seniorov.
Vy ten vymyslený pohár vody podávate dennodenne cudzím ľuďom, starcom a starenkám a jedinou odmenou je veľakrát len bezmocný pohľad nevinných očí. Za to si zaslúžite obrovské ĎAKUJEM a to správne ohodnotenie a ocenenie.
S úctou a obdivom k Vašej práci
Karolina | 19-06-2018 13:39:18
Vsetky opatrovatelky si zasluzia zvysenie platov robia velmi narocnu pracu malo ohodnotenu
od Kaľovač | 19-06-2018 11:48:24
no Naši ľudia v Trnavskom kraji sa budú musieť ešte viac uskromniť. Regionálne daňové oddrbávanie peňazí na ich účty sa na pár mesiacov o niečo stenčí, ale keď sa dostanú niektorí Naši ľudia k moci potečú opäť na ich účty. Začneme znova ešte viac korumpovať .... Lebo ľudia vedia, že pracovať pre Nás im stačí aspoň na to živorenie na Slovensku.
Pre Slušný obcan | 19-06-2018 093112" 2 | 19-06-2018 11:22:42
Bol si niekedy v takom zariadení aspoň nakuknúť? Ak by si vedel, čo v sebe takáto práca obnáša, tak by si nemohol napísať to, čo si napísal! Rozumieš vôbec pojmu \"slušný\" ?
pre slušný občan | 19-06-2018 11:00:55
veľmi nevieš prekusnúť že už tam nesedí tvoj najslušnejší červený kandidát, ktorý si myslel že tam bude dovtedy kým ho odtial vynesú.
Hold smola. Dúfam že takých bude všade už len menej a menej.
Keď si myslíš že opatrovateľky a spol. si zaslúžia len tú almužnú čo tam majú, tak škoda reči tebou.
Slušný obcan | 19-06-2018 09:31:12
Svojim ľuďom..

Z cudzích sa mu rozdáva jedna radost

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárPeter Pepo Páleník Pred 1 hodinami:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
Komentárjuro Pred 17 hodinami:
Vinohradčan jazdiaci na bicykli predával pervitín
KomentárFrantišek Uhrič Pred 21 hodinami:
Našla sa unikátna historická fotografia Serede. Pomôžete pri jej identifikácii?
KomentárMaher Pred 23 hodinami:
Cyklista spadol na priechode pre chodcov, v nemocnici o pár dní zomrel
Komentármachinacie Pred 24 hodinami:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
KomentárAlena Včera:
Kukláči zasahovali v sobotu v Seredi a okolitých obciach Šalgočka, Zemianske Sady a Pusté Sady
Komentáranonym Včera:
Táto banda politicky nanominovaných teoretikov rozhoduje o chode tohoto štátu?!
KomentárCanasta Včera:
Živil sa predajom drog, skončil v rukách polície - DROGY ZAISTENÉ V SEREDI
KomentárUdenac Predvčerom:
Falck sa v tendroch nebude uchádzať o stanice záchrannej zdravotnej služby
KomentárAdministrator SOL 15-07-2019 11:00:14:
"HLUK ZABÍJA - Primátor bol požiadaný aby v tomto smere zjednal nápravu. Avšak ako obyčajne - BEZ ODOZVY !!"
KomentárSponzor 15-07-2019 10:57:36:
ŠKF iClinic Sereď - Gyirmót FC Gyor 2 : 0 (1 : 0)
Komentáranonym 14-07-2019 21:51:39:
To akože myslíte vážne, alebo sa blbí len robíte?
Komentárotázka 14-07-2019 11:27:45:
Splnomocnenec Ravasz: Dosiahli sme zavedenie povinnej predškolskej výchovy. Aby bola v praxi úspešná, pracujeme na ďalších podporných opatreniach.
KomentárBanner 13-07-2019 10:52:16:
Galantskí policajti pátrajú po 29 ročnom Mariánovi Cicákovi z Paty
Komentárotázka do pléna 12-07-2019 16:45:47:
Župa osadila v Trnave prvý verejne prístupný defibrilátor na záchranu života
Komentárpre udenac 12-07-2019 13:43:49:
Bitka futbalových fanúšikov na Ventúrskej ulici v Bratislave
Komentárpre názor 12-07-2019 12:01:16:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign