Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 25. 6. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Eurovoľby. Lákavé sústo ?

redakcia SOLDátum24. 03. 2014 08:59:00TémaBlogy

Jozef Bakša |  O   dva mesiace sa uskutočnia  v poradí tretie  voľby do európskeho parlamentu . Na rozdiel od tých predchádzajúcich, keď sa volebnej súťaže zúčastnilo len 17 politických subjektov, v nadchádzajúcich  voľbách sa do ringu chystá až 29 politických strán či ministrán. Čo je pre ne  motiváciou ?

         V bežnej spoločnosti a zavedených parlamentných demokraciách, kde funguje politický systém založený na politických stranách s myšlienkou je záujmom politických strán presadzovať svoj, často dlhodobý a tradičný program do spoločenského systému.  Je to fungujúci systém  strán, ktoré majú myšlienku  a názor na, podľa nich, najlepšie usporiadanie spoločenských vzťahov  a  svojimi argumentmi sa snažia presvedčiť   čo najväčšiu časť voličov o správnosti tohto názoru a reálne presadenie zmien. O tomto je  parlamentná demokracia.

      O čo však v skutočnosti ide slovenským politickým stranám v súvislosti s voľbami do európskeho parlamentu ?  O presadzovanie spoločenských zmien, ktoré   by prinášali riešenia, ktoré posunú Slovensko  a v tomto prípade aj Európu dopredu ? Rozhodne nie. Ide len o upútanie pozornosti a samozrejme o dobre platené  miesta pri korytách bez reálneho skladania účtov.

       Logicky to nemôže byť inak. Keby by šlo týmto politickým stranám skutočne o spoločenskú zmenu ako reakciu na objednávku občanov, dozvedeli by sme sa o ich činnosti, cieľoch a aktivitách aj v inom čase, nie len v tom predvolebnom. Mnoho ľudí a záujmových skupín si asi uvedomilo, že pri tradične nízkej  účasti na voľbách do európskeho parlamentu   stačí na zabezpečenie si účasti v ňom mizivé percento voličov.  V posledných voľbách do európskeho  parlamentu na účasť v ňom stačila podpora  cca 45.000 voličov v rámci celého Slovenska. Keď si uvedomíme, že na Slovensku je zhruba 3.000 obcí stačí 15 voličov z každej obce vrátane veľkých miest. Mnohí podnikatelia a vychytralci si asi spočítali, že  pri zapojení známych techník voličského boja, využitia možností elektronických médií a nepopierateľných možností sociálnych sietí sa toto číslo stáva dosiahnuteľným prakticky pre každého.

          Uvedomili si tiež, že nikdy sa volič na Slovensku neriadil prioritne volebným  programom, a pri eurovoľbách už vôbec nie. Politici a podnikavci si uvedomili, že im stačí nadhodiť jednu  marginalizovanú tému a očariť  podporou strany od verejne známej   “  osobnosti „  a voliči im snáď sadnú na lep.    

     Skúsme ako voliči vylúčiť  možnosť presadiť sa  v eurovoľbách kandidátom, ktorí to robia len zo zištných dôvodov.  K tomu možno bude stačiť skutočne reprezentatívna účasť voličov, pri ktorej predpokladám bude väčšina voličov rozmýšľať  a voliť s rozumom. Aj keď nemám rád tento termín dúfam, že budú voliť „ tradičné strany“ , prípadne kandidátov mimo nich so silným posolstvom, názorom  ale silným životným príbehom.

    A preto skúsme všetci ukázať, že aj voľby do európskeho parlamentu majú význam, prezentovať to vo svojom okolí a aktivizovať ho. Nech sa občania, voliči pozrú na aktivitu a činnosť ktorejkoľvek strany a mimo obdobia  podávania kandidátok  do  volieb alebo počas volebnej kampane.

    Poďme voliť  svojich skutočných reprezentantov do európskeho parlamentu, aby nás  počas ďalšieho  volebné obdobia v ňom nezastupovali tí, ktorých zvolila aktívna aj keď  nerozmýšľajúca a hlučná  menšina všetkých voličov, ktorá verí svojim aj keď často chorým a pokriveným ideálom.   


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
pre onanym | 25-03-2014 20:05:10
Ty si mi ukradol moje slová a myšlienky ale že do písmenka!
onanym | 25-03-2014 13:20:56
Kseft...obycajny kseft. Kazdy poslanec v EU parlamente by mal mat priemerny plat vo vyske priemerneho platu svojej krajiny...Vybavene.. Ale volit nejdem. A hotovo
poslanci | 25-03-2014 11:26:27
Pri voľbách by sme mali používať rozum. Ale ako, keď sú tam zabetónovaní tí istí a najradšej by ste tú kandidátku roztrhal. Máte na výber? Jeden za osemnásť, druhý bez dvoch za dvadsať. Z tých predvolebných sľubov je človekovi až zle. Už to ani nepočúvať nedá, vieme to už naspamäť. Jedným slovom - sľubotechny.
Ivan Sklenár | 25-03-2014 09:15:56
Veľmi dobre a výstižne napísaný článok. Jediné, čo možno autorovi článku vytknúť je jeho predpoklad: .." pri ktorej predpokladám bude väčšina voličov rozmýšľať a voliť s rozumom." Historické skúsenosti z doterajších volieb a to na každej úrovni, od parlamentných až po komunálne dokazujú, že používanie rozumu je asi to posledné, čím sa väčšina voličov riadi. Žiaľ.
sused | 24-03-2014 16:41:14
Slovy Karla Kryla:"Nasrat, joo nastrat!"
europoslanci | 24-03-2014 11:32:51
Nájde sa aspoň jeden, ktorému by záležalo viac na spokojnosti občanov tejto republiky, ako na svojom prospechu? Asi ťažko. Hrnú sa tam ako supy na zdochlinu. Vidina nezanedbateľných ziskov ich posúva dopredu bez toho, aby si zvážili svoje schopnosti. Veď vidíme, čo dokázali terajší poslanci. Na niektoré mená sme už aj zabudli.

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentártttt Pred 52 minútami:
..."špinavý každý kút v meste a neupravené miesta..." - píše obyvateľka Serede
KomentárAch menej inteligentný Pred 1 hodinami:
Mesto Sereď bude vďaka hlasovaniu poslancov MsZ financovať športový klub miliónom Eur. Poslancov ani primátora možné prepojenie klubu na kriminálne podsvetie nezaujímalo.
KomentárSeredsky futbal Pred 10 hodinami:
ŠKF iClinic Sereď - ŠK Dubnica N/Váhom 6 : 0
KomentárCanasta Pred 15 hodinami:
Živil sa predajom drog, skončil v rukách polície - DROGY ZAISTENÉ V SEREDI
KomentárPravda je len jedna! Pred 15 hodinami:
Z rokovania Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede
KomentárZlatá ulička Pred 16 hodinami:
Pozvánka na zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Seredi
KomentárIvan Sklenár Pred 17 hodinami:
Rímskokatolícky hodnostár hody na dnes neodobril
Komentárdena Pred 19 hodinami:
Prečo kontrolórka nekontroluje?
KomentárMamička Predvčerom:
Vernisáž výstavy prác žiakov ZUŠ v Pate
Komentártony Predvčerom:
Veľká protidrogová akcia NAKA

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign