Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 22. 10. 2018, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
Expedicia Nahorny Karabach
Označenie inzercie
Expedicia 100. vyrocie VOSR Petrohrad
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

EUROVOĽBY DO TOHO

robert beňoDátum08. 05. 2014 21:10:49TémaEurovoľby 2014

Moja stará mama bola jednoduchá žena. Aspoň tak sa to hovorí o ľuďoch, ktorí nevyštudovali Univerzitu, dokonca ani strednú školu, dokonca ani celú základnú školu (v jej mladých časoch sa to volalo ľudová škola). Z tej základnej školy absolvovala prvé tri ročníky. Naučila sa čítať písať a počítať. Toľko, čo potrebovala. Jej rodičia (moji prastarí rodičia, ktorých som nikdy nevidel) rozhodli o tom, ako dlho bude chodiť do školy. Jej rodičia rozhodli o tom, že vzdelaná je ich dcérka už dosť. A tak dali moju starú mamu, ktorá vtedy bola rozkošným dievčatkom, do služby k sedlákovi. Dali ju do služby a mohli ju vidieť iba vtedy, keď sedlák dovolil. Dali ju do služby a po večeroch si doma povzdychli „čo robí naša Katuška malá. Úbožiatko naše...!“. A Katuška úbožiatko makala. Ráno vstávala o piatej, nakŕmila statok, postarala sa o hydinu a potom robila celý deň čo bolo treba. Drela. Život ju cepoval.

Preskočme veľa rokov a pozrime sa, čo robila moja stará mama už ako dospelá. Prišla kríza. Tridsiate roky boli drsné. Žiadna práca, už ani za stravu. A tak odišlo pol Bošáce do Francie. Najprv teda do Belgicka, že tam budú chlapi uhlie kopať v bani. Ale takých tam už bolo plno. Z Poľska aj zo Slovenska. A tak sa moja stará mama Katka odterigala na voze do Francie.  To už mala teda precestované Rakúsko, Čechy, Nemecko, Belgicko a bola vo Francii.  Cestovanie nebolo jej záľubou. Ani náhodou sa netešila z cestovania. Priniesol to život. A život priniesol aj to, že Katka ostala vo Francii do štyridsiateho piateho roku.  Nikdy by sa na Slovensko nevrátila, ale zasiahol život a donútil ju. Jej muž, môj starý otec Štefan padol do zajatia a musel robiť u sedláka v Nemecku. A nejaký Nemec povedal Katke, že Štefana pustia na Slovensko potom, keď sa vráti na Slovensko. nSlovensko bola spojenecká krajina s Nemeckom a tak by ho teda mohli pustiť. A tak sa Katka pobrala z Francie na Slovensko a Nemci  aj tak Štefana, môjho starého otca, nepustili.  Utiekol. Už neviem ako sa stretli s Katkou na Slovensku, ale ich život  pokračoval na Slovensku. To už mali tri deti. Jedno z nich, neskôr môj otec Rogér, sa narodilo vo Francúzsku. Vlastne, asi všetky Katkine deti sa narodili vo Francúzsku. Stará mama hovorila „ve Francii“.

Ja som jej príbehy počúval ako malý chlapec a rád som ich počúval a predstavoval som si krajinu okolo mestečka Vendrést (Vándr) Ja som chodil do školy a na rozdiel od mojej starej mamy Katky som absolvoval deväťročnú základnú školu. A potom aj Gymnázium. Ale necestoval som. Bol som zavretý v Krajinke Slovensko a túžil som cestovať. Cestovali sme s rodičmi iba po Československu a ja som chcel poznať svet o ktorom mi rozprávala moja „jednoduchá“ stará mama. A keď som bol na Univerzite, moja stará mama ma inšpirovala, aby som túžil po takom pase, ako mala ona. Aby som vlakom a na voze mohol precestovať celú Európu. Aby neboli hranice s otravnými a často hlúpymi colníkmi. Aby ma nemuseli do sveta púšťať policajti a vojaci a kadejakí iní príživníci.

Prekočme veľa rokov... štrngal som kľúčikmi, vešal som na VŠMU transparent „OKUPAČNÝ ŠTRAJK“,  šťastný som sa zbavil komunistov. Oni tu stále sú a stále nám vládnu. Ale už sa trochu boja. Sú drzí, ale boja sa. Žijem v krajine, ktorá preskočila dejiny a vhupla do Európy. Moja stará mama  aj starý otec zomreli. Ale oni ma viedli neviditeľnou rukou k Európe bez hraníc.1. Takých neviditeľných rúk tu boli tisíce. Krajina plná snov o Eur´pe, kde môžem cestovať slobodne za prácou, za sestrou, za oddychom. Milujem ten pocit, keď prekračujem hranice. Akékoľvek. A nepáči sa mi, keď ktokoľvek spochybňuje Európu, alebo Európsku úniu a tvári sa, že je EuroSKEPTIK. To sú ľudia, ktorí nemali takú starú mamu ako ja. Precestovala bez vzdelania pol Európy. Porodila Eurodeti a vrátila sa. EuroSKEPTIK nemal sny, ktoré sa mu splnili a robí sa dôležitý. Upozorňuje na svoj skepticizmus, ktorý je oveľa jednoduchší ako EoroOPTIMIZMUS. Kdekto nadáva na to, ako je Európa v prdeli a ide to dolu vodou. Nejde ! Len je to ťažké a najviac to komplikujú boľševici. Sú všade. A sú aj v Europarlamente. . Ale raz sa ich podarí vyhnať. A ja by som ich chcel vyhnať ako škodnú. A dúfam, že moje deti budú považovať Európu za svoju vlasť. Budem Európe fandiť až do smrti a dúfam, že moji potomkovia budú cítiť neviditeľnú ruku, ktorá ich povedie do šťastnej krajiny a za splnení sna o slobodnejn Európe bez boľševikov.

 


Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
nevolim roba | 09-05-2014 12:44:21
http://www.cas.sk/clanok/258620/zaskoceny-politik-robert-beno-necvakal-teraz-ho-za-to-obzalovali.html

dôchodca | 09-05-2014 12:22:55
Starostlivý to otec, ako dbá o to, aby jeho deti cítili neviditeľnú ruku, ktorá ich povedie do šťastnej krajiny, a tá matka jeho syna podala naňho trestné oznámenie za zanedbávanie si platenia výživného. Hanba! Len koho?
dusan | 09-05-2014 09:40:26
Pekná úvaha, súhlasím so záverečnou myšlienkou autora. Palec hore - LIKE keby tu bol :)

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign