Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online
MESTSKA POLICIA aktualny kontakt
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 19. 6. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

EP schválil nový európsky cestovný doklad na urýchlenie repatriácie občanov tretích krajín

Európsky parlament  |MM|    Európsky parlament vo štvrtok schválil návrh na zavedenie štandardizovaného európskeho cestovného dokladu, ktorý má urýchliť navracanie do vlasti občanov tretích krajín bez pasu neoprávnene sa zdržiavajúcich na území členských štátov EÚ. Poslanci v snahe zabezpečiť širšie uznávanie dokladu tretími krajinami presadili posilnenie jeho bezpečnostných a úpravu technických prvkov. Nové nariadenie musia po Parlamente formálne odobriť aj ministri členských štátov v Rade EÚ.

 

Tretie krajiny sa v súčasnosti zdráhajú prijať osoby s návratovými dokladmi vystavenými členskými štátmi. Dôvody nízkej miery uznávania existujúcich dokladov sú ich rozdielne formáty a nedostatočné bezpečnostné prvky, konštatujú poslanci v schválenom legislatívnom uznesení.

 

Podľa údajov Európskej komisie došlo v roku 2014 k vykonaniu menej ako 40% rozhodnutí o repatriácií občanov tretích krajín, ktorí sa na území EÚ zdržiavali neoprávnene.

 

„Nízka miera vykonávania rozhodnutí o návrate vážne podkopáva dôveryhodnosť a legitimitu európskych azylových a imigračných politík v očiach našich občanov. Zároveň to podporuje zneužívanie azylových systémov v Európe. Napriek tomu, že jednotná forma európskeho cestovného dokladu pre účely návratu štátnych príslušníkov tretích krajín neoprávnene sa zdržiavajúcich [v EÚ] nie je zázračným riešením, je to jeden z krokov správnym smerom v oblasti presadzovania existujúcej legislatívy a rozhodnutí,‟ uviedol Jussi Halla-aho (ECR, FI), spravodajca nového nariadenia, ktoré plénum podporilo pomerom hlasov 494 (za): 112 (proti): 50 (zdržalo sa hlasovania).

 

Lepšie bezpečnostné prvky

 

Nové nariadenie nahrádza nezáväzné odporúčanie Rady členským štátom z roku 1994 a zavádza pre celú Úniu spoločný formát európskeho cestovného dokladu pre návrat občanov tretích krajín. Za účelom boja proti falšovaniu a pozmeňovaniu by mal nový harmonizovaný návratový cestovný doklad EÚ obsahovať rovnaké bezpečnostné prvky - napríklad vodoznak, aké stanovujú predpisy z roku 2002 pre vstupné víza vydávané členskými štátmi EÚ pre rezidentov bez platných cestovných dokladov.

 

Reakcie slovenských poslancov

 

„Navracanie nelegálnych migrantov späť do krajín, z ktorých do EÚ prišli, je nevyhnutnou podmienkou, aby sme mohli znížiť migračný tlak a pomohli skutočne tým, čo to potrebujú. Je nám nutné odstrániť administratívne prekážky, aby sa konečne zrýchlila návratová politika, ktorá dnes nefunguje dostatočne,‟ uviedol poslanec Branislav Škripek (ECR, SK).

 

„Tento krok je dôležitým príspevkom k systémovému riešeniu migračnej krízy. Osobám, ktorým nebol udelený azyl, umožníme bezodkladný a bezpečný návrat do ich domovskej krajiny. Európska diplomacia však musí zabezpečiť, aby bol tento doklad všeobecne uznávaný,‟ uviedol poslanec Ivan Štefanec (EPP, SK).

 

„Potrebu vytvorenia nového dokladu vyvolala najmä neefektívnosťou návratu neúspešných žiadateľov o azyl, pod ktorú sa do veľkej miery podpisoval zastaraný doklad. Nové nariadenie nevyrieši všetky problémy súvisiace s neoprávneným pobytom neúspešných žiadateľov v EÚ, modernizáciu cestovného dokladu však považujem za správny krok,‟ uviedla poslankyňa Jana Žitňanská (ECR, SK).

 

Ďalší postup

 

Parlamentom schválený text nariadenia musí formálne schváliť aj Rada (ministrov) EÚ. Do platnosti vstúpi v dvadsiaty deň po publikovaní v Úradnom vestníku EÚ.

 

Súvislosti

 

Európsky parlament vyzval na zakomponovanie harmonizovaného cestovného dokladu pre návrat do readmisných dohôd, ktoré Únia uzatvára s tretími krajinami. Členské štáty by tiež mali žiadať garancie uznania tohto dokladu v rámci bilaterálnych zmlúv a iných ustanovení o návrate s tretími krajinami, ktoré nie sú súčasťou formálnych dohôd, uvádza sa v schválenom texte.

 

Európsky cestovný doklad pre návrat by mal podľa poslancov prispieť k zníženiu administratívneho a byrokratického zaťaženia orgánov verejnej správy členských štátov, ako aj tretích krajín. Parlament ho zároveň považuje za dôležitú súčasť komplexného úsilia, ktorého cieľom je zaistiť účinné fungovanie migračnej politiky Únie a odrádzať od neregulárnej migrácie.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárKasačná sťažnosť Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky voči rozsudku Krajského súdu v Bratislave sp. zn. 6S/50/2018 – 584 zo dňa 07.03.2019 Viac tu s//www.dolnostredan.sk/news/kasacna-staznost-ministerstva-zivotneho-prostredia-slovenskej Pred 25 minútami:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárTerézia Pred 1 hodinami:
Pozvánka na zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Seredi
Komentárdemokracia Pred 3 hodinami:
Zastávam názor, že poslanci a primátor s mandátom od občanov na 4 roky, nemajú právo zaväzovať k plneniu záväzkov deti našich pra pra vnukov.
Komentárspravne Pred 3 hodinami:
Bývalý zamestnanec firmy zastrelil svojho nadriadeného priamo na porade
KomentárJozef Pred 5 hodinami:
SK 8: Nesúhlasíme so zámerom zvýšiť nezdaniteľnú časť základu dane. Ohrozuje to fungovanie samosprávy
KomentárPre Ivan Pred 6 hodinami:
Aby si deti na ihrisku nehľadali vo vysokej tráve, sami si ju musia pokosiť
Komentárzaujem o stadion Pred 9 hodinami:
Potrebujú obyvatelia mesta futbalový štadión s vyhrievaným trávnikom?
Komentárnevie Pred 18 hodinami:
Veľká protidrogová akcia NAKA
KomentárOnanym Pred 19 hodinami:
Vplyvom horúceho počasia hrozí zvýšený výskyt požiarov v prírodnom prostredí
KomentárAmnestia Pred 22 hodinami:
Inauguračný prejav prezidentky Zuzany Čaputovej
Komentártony Včera:
Uvedomiť si musíme podstatu. Toto aj pijeme.
Komentártony Včera:
S komármi si najlepšie poradia lastovičky. No ľudia ich likvidujú. A následne si chemickými postrekmi ničia zdravie.
KomentárMiloš Majko Včera:
Mesto Hlohovec bude odľahčené od nákladnej dopravy
Komentárpre seredan Včera:
Pán primátor Tomčányi, o zákonoch sa nediskutuje. Zákony sme povinní dodržiavať. Aj Ty.

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign