Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 26. 6. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Emisie automobilov: Vyšetrovanie EP v polčase

Európsky parlament |MM|   Parlamentom vedené vyšetrovanie obvinení z podvodného merania automobilových emisií potrebuje urýchlene prístup k ďalším informáciám Európskej komisie, uvádza sa v nelegislatívnom uznesení, ktoré v utorok schválili poslanci. Vyšetrovací výbor pre meranie emisií v automobilovom priemysle (EMIS) očakáva od EK v polovici svojho mandátu dokumenty o emisných meraniach a detailoch práce expertných skupín v oblasti postupov typového schvaľovania vozidiel. Konečná správa výboru sa očakáva do jari 2017.

 

Vyšetrovací výbor EMIS sa od svojho prvého zasadnutia dňa 2. marca stretol 12-krát a strávil 50 hodín vypočúvaním celkovo 37 expertov, ktorí pred svojím vystúpením na pôde výboru predložili písomné odpovede na približne 400 otázok. Výbor tiež zadal vypracovanie štúdie zameranej na zmapovanie rozdielov medzi vykazovaním emisií v rámci schvaľovacích skúšok automobilov a objemom emitovaných škodlivých látok v reálnych jazdných podmienkach.

 

Výbor EMIS bol zriadený ako reakcia na odhalenia o využívaní špeciálnych podvodných zariadení na zníženie množstva škodlivých emisií počas testovania vozidiel. Cieľom vyšetrovania je preveriť, či Komisia alebo predstavitelia vnútroštátnych orgánov mali podozrenie alebo vedeli o podvodoch pred ich odhalením v Spojených štátoch. Poslanci sa tiež zaoberajú dôvodmi, prečo EK a národné orgány, či už zámerne alebo neúmyselne, neboli obozretnejší a sami neriešili rozdiely medzi vykazovaným množstvom emisií počas testov a počas reálnej prevádzky vozidiel.

 

Predbežnú správu, ktorej autormi sú Pablo Zalba Bidegain (EPP, ES) a Gerben-Jan Gerbrandy (ALDE, NL), plénum schválilo vo forme nelegislatívneho uznesenia pomerom hlasov 618 (za): 26 (proti): 7 (zdržalo sa hlasovania). Poslanci v prijatom texte zopakovali výzvu Komisii a členským štátom na poskytnutie súčinnosti s parlamentným vyšetrovaním, ako aj požiadavku na rešpektovanie zásady lojálnej spolupráce stanovenú v právnych predpisoch EÚ.

 

Spravodajca Zalba Bidegain v rámci rozpravy zdôraznil, že vyšetrovací výbor by nemal iba „͈vyšetriť a odhaliť pravdu o tom, čo sa stalo v minulosti, ale tiež predložiť návrhy, ktoré by zabránili zopakovaniu niečoho podobného v budúcnosti. Táto kríza je zároveň príležitosťou prispôsobiť európsky automobilový priemysel 21. storočiu a zaistiť lepšiu budúcnosť pre 12 miliónov rodín pracovníkov odvetvia výroby automobilov,‟ dodal.

 

Spravodajca Gerbrandy uviedol, že spolupráca s Európskou komisiou sa od leta zlepšila. Vyhlásil tiež, že vyšetrovanie sa do budúcnosti zameria na zodpovednosť vnútroštátnych orgánov, nakoľko „͈európska demokracia tiež znamená, že ministri členských štátov sa zodpovedajú Európe. Otázky ohľadom úlohy členských štátov sú stále aktuálne, nakoľko implementácia a vymáhanie legislatívy EÚ v oblasti automobilových emisií sa zdajú byť veľmi slabé,‟ dodal.

 

Parlament tiež požiadal Komisiu, aby poskytla členom výboru EMIS urýchlenú podporu. Tá by sa mala prejaviť najmä rýchlejším predkladaním požadovanej dokumentácie ohľadom merania automobilových emisií, vrátane poskytnutia údajov Spoločného výskumného centra (JRC), ako aj všetkých záznamov rôznych expertných skupín pracujúcich s legislatívou týkajúcou sa postupov typového schvaľovania vozidiel.

 

Reakcie slovenských poslancov

 

„Spolieham sa na činnosť a výsledky vyšetrovacieho výboru ustanoveného Európskym parlamentom. Pokiaľ sa udial podvod a boli porušené práva spotrebiteľov očakávam, že to bude vyšetrené, vinníci potrestaní a najmä, že všetci poškodení budú odškodnení. Verím, že to bude mementom pre firmy, aby sa už k podobným podvodom neuchyľovali,‟ uviedol poslanec Branislav Škripek (ECR, SK).

 

„Urobili sme významný pokrok v identifikácii príčin vzniku emisnej kauzy. Som však sklamaný z postoja niektorých členských štátov, ktoré celý proces brzdia a blokujú. Našim najbližším cieľom je zabezpečiť, aby naši občania, ktorí boli poškodení, dostali adekvátne odškodné,‟ uviedol Ivan Štefanec (EPP, SK).

 

„Na Slovensku nemáme tradíciu vyšetrovacích výborov. Môžu však dobre fungovať len vtedy, ak im exekutíva poskytuje maximálnu súčinnosť. Zmyslom prijatého uznesenia je zabezpečiť, aby výbor, ktorý vyšetruje podvody pri emisiách automobilov, mohol efektívne pracovať a splnil si svoju úlohu čo najlepšie,‟ uviedla poslankyňa Anna Záborská (EPP, SK).

 

Ďalší postup

 

Výbor EMIS by mal tento rok zasadnúť ešte asi desaťkrát a vypočuť niekoľkých ďalších predstaviteľov EÚ, ale aj vnútroštátnych a regionálnych orgánov a výrobcov automobilov. Svoju konečnú správu by mal plénu EP predstaviť do 2. marca 2017.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárMiloš Majko Pred 3 hodinami:
Mesto Sereď bude vďaka hlasovaniu poslancov MsZ financovať športový klub miliónom Eur. Poslancov ani primátora možné prepojenie klubu na kriminálne podsvetie nezaujímalo.
Komentáraj také sa stalo Pred 3 hodinami:
..."špinavý každý kút v meste a neupravené miesta..." - píše obyvateľka Serede
Komentárodpoved Pred 3 hodinami:
Guľomet bol zamurovaný v komíne
Komentárhaló poslanci,Šopornani Pred 4 hodinami:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
KomentárTreba prist Pred 5 hodinami:
Z rokovania Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede
KomentárPre denu Pred 9 hodinami:
Prečo kontrolórka nekontroluje?
KomentárPoslanec. Pred 9 hodinami:
ŠKF iClinic Sereď - ŠK Dubnica N/Váhom 6 : 0
KomentárIvan Sklenár Pred 10 hodinami:
Rímskokatolícky hodnostár hody na dnes neodobril
KomentárKedysi na začiatku Pred 10 hodinami:
Víkendové búrky potrápili aj obyvateľov Šintavy
Komentárpre messenger Pred 12 hodinami:
Živil sa predajom drog, skončil v rukách polície - DROGY ZAISTENÉ V SEREDI
KomentárZlatá ulička Včera:
Pozvánka na zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Seredi

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign