Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 21. 8. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Dôvod plánovaného zatvorenia MŠ D.Štúra v Seredi v mesiaci júl. Otvorený list včera prejednala komisia.

Iveta TóthováDátum25. 04. 2017 18:33:59TémaMaterské školy
24

23.4. 2017 bol na stránke seredonline uverejnený Otvorený list adresovaný Silvii Kováčovej a členom školskej, športovej a bytovej komisie MZ v Seredi, podpísaný ako Rodičovské združenie pri MŠ D.Štúra 2116/36, 92601 Sereď.  

Dôvodom napísania Otvoreného listu bola informácia že Materská škola D. Štúra a jej elokované pracoviská budú zatvorené od 01.07.2017 – 31.07.2017 t.j. celý mesiac júl. Celé znenie listu nájdete v prílohe.

Čitateľov aj rodičov zaujíma príčina zatvorenia Materskej školy a jej elokovaných pracovísk ( Cukrovarská, Pažitná, Fándlyho ) na tak dlhé obdobie. Z tohto dôvodu som túto informáciu zisťovala priamo na MÚ :

Dôvodom zatvorenia MŠ na celý mesiac júl je potreba vyčerpania dovoleniek. Zamestnankyne majú ešte stále zostatky nečerpaných dovoleniek z vlaňajšieho roka. Ak by museli aj v júli mať niektoré triedy otvorené, nastala by situácia ako v minulosti, že rodičia nahlásia deti do MŠ, ale nakoniec nahlásené deti do MŠ neprivedú. Riaditeľka uvádzala stav, že nahlásených mali stovku detí a reálne ich bolo v MŠ 30. Zamestnanci MŠ vtedy čerpali dovolenku podľa toho, koľko bolo v MŠ detí . Tí, ktorí mali mať dovolenku pracovali v nadčasoch, na ktoré zasa nedostačovali plánované mzdové prostriedky.

Včera 24.4. zasadala školská, športová a bytová komisia. Predsedom je Božena Vydarená a členmi sú Michal Hanus, Pavol Kurbel, Róbert Stareček, Jaroslav Čomaj, Miroslav Marko, Stanislav Horváth, Jozef Šipoš, Zuzana Lášticová a Norbert Kalinai. Mimo iného bol prejednaný aj už spomínaný Otvorený lsit. 

Komisia nerozhodla o zmene rozhodnutia riaditeľky, pretože takú právomoc nemá. Podľa včerajšieho vyjadrenia riaditeľky bude uzatvorenie MŠ D. Štúra uskutočnené tak, ako bolo rodičom oznámené.

O stanovisko k otvorenému listu som požiadala aj zástupcu primátora mesta Sereď Ľubomíra Veselického : 

Takzvaný „Otvorený list“ bol vedúcej oddelenia školstva, rodiny, kultúry a športu Mgr. Silvii Kováčovej a členom Komisie školskej, športovej a bytovej doručený do  podateľne MsÚ v piatok 21.4.2017 okolo 9.30 hod., teda v čase, keď sa jeho obsahom nemohli adresáti efektívne zaoberať skôr ako v pondelok 24.4.2017.  Vlastník súkromného média ho vložil na svoju stránku v  nedeľu  23.4.2017 pred druhou hodinou rannou.

Komisia sa 24.4.2017 mala  ako poradný orgán zastupiteľstva vyjadriť k materiálom MsZ predloženým na rokovanie 27.4.2017. Napriek tomu predsedníčka komisie pani Božena Vydarená obsah listu do programu rokovania komisie zaradila. Je dôležité povedať, že  zmeny rozhodnutí riaditeľky MŠ D. Štúra nie sú ani v právomoci komisie ani v právomoci vedúcej oddelenia školstva, rodiny, kultúry a športu. K prerokovaniu boli prizvané riaditeľky oboch MŠ, autorka listu i predsedníčka Rodičovského združenia pri MŠ D. Štúra. Z vyjadrení pozvaných vyplynulo, že autorka listu  pani Hana Masaryková sa pod list nepodpísala vlastným menom ale uviedla názov organizácie Rodičovské združenie pri MŠ, D. Štúra. 2116/36, 926 01 Sereď. Predsedníčka tohto združenia pani Marcela Uhričová o napísaní tohto listu vôbec nevedela. Podľa slov riaditeľky MŠ D. Štúra pani Beaty  Lukáčovej ju vo veci jej rozhodnutia nekontaktoval žiadny rodič dieťaťa, ktorý by niečo namietal voči uzatvoreniu MŠ v oznámenom termíne.  Rozhodnutie zverejnila riaditeľka MŠ 3 mesiace pred plánovanou zmenou.  Zákon jej ukladá 2 mesačnú lehotu. Rozhodnutie oznámila zriaďovateľovi MŠ –štatutárovi mesta a ten s jej rozhodnutím súhlasil. List bol teda  adresovaný osobám, ktoré nemajú oprávnenie zasahovať do kompetencie riaditeľky MŠ D. Štúra – subjektu s právnou subjektivitou.  Pripúšťam, že túto skutočnosť nemusela autorka listu poznať. Stačilo však zatelefonovať pani Mgr. Silvii Kováčovej a opýtať sa, na koho sa môže obrátiť.

Neviem prečo sa pod list  autorka nepodpísala a v jeho závere dokonca  uviedla: Tento list Vám píšeme ako Rodičovské združenie pri Materskej škole D. Štúra 2116/36. Nehľadajte za ním osobu, či osoby,  Rodičovské združenie je občianskym združením rodičov a zákonných zástupcov detí navštevujúcich materskú školu.  

Nespochybňujem rodičovské združenie ako kolektívny orgán. Mám však za to, že iniciatíva jednej osoby, by nemala byť vydávaná za vyjadrenie mienky celej skupiny. Navyše, ak o nej nikto z okruhu rodičovského združenia nič nevie. Pani Masaryková mala a stále má plné právo žiadať o vysvetlenie riaditeľku MŠ D. Štúra. Za svoje rozhodnutie riešiť problém sa vôbec nemusí hanbiť a nevidím dôvod nepodpísať sa pod niečo, čo si myslí. Nakoniec nehovorila údajne iba sama za seba. Škoda len, že zvolila nesprávnu cestu.

Riešenie každého problému, ktorý sa týka dvoch strán, spočíva v otvorenej komunikácii. Napísanie tzv. „Otvoreného listu“  bolo z môjho pohľadu všetkým, iba nie otvorenou komunikáciou. Vôbec nič nebránilo tomu, aby dotknuté  matky detí  oslovili riaditeľku MŠ priamo. Ak tak neurobili, môžem sa iba domnievať, že išlo iba o to, aby bol napísaný tzv. Otvorený list. A to sa podarilo. Do akej miery to veci pomohlo, ponechám na rozhodnutie každému, kto dokáže uvážlivo rozmýšľať.

                                                                                                        


Priložené súbory k článku:Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 26-04-2017 16:54:38
Michal Hanus | 26-04-2017 15:26:38 | - rozmyslam Michal, ci mozeme dufat, ze v meste kompetentni raz zacnu veci robit podla platnych zakonov...

Smutne, ze znovu maju pravdu ti, ktori si najskor \"musia\" uzit ponizovania, urazania, utokov, mozno zastrasovania.

Kedy toto bude vidiet aj prislusny prokurator? Kedy konecne zacnu ludia rozmyslat aj nad buducnostou - alebo si myslia, ze cas sa zastavi a docasne pravne bezvedomie v tejto krajine sa transformuje do trvaleho?
Registrovaný Michal  Hanus Michal Hanus | 26-04-2017 15:26:38
Vzhľadom na aktuálny problém otvorenia MŠ v meste Vám dávam do pozornosti:

306/2008 Z. z.
VYHLÁŠKA
Ministerstva školstva Slovenskej republiky
z 23. júla 2008
o materskej škole

§2 ods. 6

\"...Cez letné prázdniny sa prevádzka materskej školy preruší najmenej na tri týždne z dôvodov potreby dôkladného čistenia priestorov materskej školy, dezinfekcie prostredia a hračiek, ako aj čerpania dovolenky niektorých zamestnancov. Prerušenie
alebo obmedzenie prevádzky materskej školy cez letné prázdniny oznámi riaditeľ spravidla dva mesiace vopred. V miestach, kde je viac materských škôl jedného zriaďovateľa, sa počas prerušenia prevádzky materskej školy deti sústreďujú do niektorej z nich. Prevádzka materských škôl môže byť dočasne prerušená aj zo závažných dôvodov, ktoré ohrozujú zdravie zverených
detí alebo môžu spôsobiť závažné škody na majetku.\"

V dokumente na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky je ďalej uvedené: \"Doterajšia prax ukazuje, že v niektorých obciach/mestách, príp. v mestských častiach, bez ohľadu na oprávnené záujmy detí a ich zákonných zástupcov, sa uzatvárajú materské školy na celý júl a august.
Takýto postup nie je správny a situácia sa dá riešiť takým spôsobom, že sa dodrží aj dikcia vyhlášky o materskej škole, aj si zamestnanci materskej školy vyčerpajú podstatnú časť svojej dovolenky a zároveň budú rešpektované aj oprávnené záujmy a potreby detí aj ich zákonných zástupcov.\"

https://www.minedu.sk/materske-skoly-zostavaju-cez-leto-otvorene/

https://www.minedu.sk/data/files/6227_ms_prazdniny.pdf
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 25-04-2017 22:33:18
Dalsia citliva tema, ktora si vyziadala reakciu kompetentnych?
Skoda, ze k OTVORENEJ DISKUSII o tomto probleme dotykajucom sa podla vsetkeho desiatok rodicov, nedoslo skor a rodicia boli nuteni domahat sa svojich prav otvorenym listom.

Roky zlyhava prave KOMUNIKACIA a toto zlyhavanie PROBLEMY VYTVARA, ZVACSUJE a nasledne jednostranne riesenia tvoria barieru medzi stranami, ktore mali mozno \"LEN\" KOMUNIKOVAT.
Slovo LEN som dal do uvodzoviek umyselne - mozno tam malo byt AZ.

Vcera sa konalo zasadanie prislusnej komisie, kde bola pozvana pani Masarykova, zastupkyna rodicov, ktori su autormi listu.
Pred dverami komisie malo prist k incidentu, ktory svedci o tom, kde az klesla uroven niektorych ludi, od ktorych je rodicmi ocakavane, ze budu pre ich deti prikladom.

Takto si predstavujeme demokraciu a moznost obcana domahat sa svojich prav? K comu pride najblizsie, k bitke, zhodeniu cloveka zo schodov? Ludia, spamatajme sa, pokym nebude neskoro...

Ma zaujem niekto vyjadrit sa k incidentu, zaujat k nemu otvorene stanovisko, alebo to zostane ako obycajne len \"suskandou\" a budu sa sirit mozno nepravdive reci ktore budu v neprospech jednej ci druhej strany?

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentárdušan Pred 3 hodinami:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárČo píšu Parlamentní Listy Pred 3 hodinami:
Technológie mali ľuďom uľahčiť život.
Komentárre.obyvatel Pred 4 hodinami:
Rusi sa z tragédie v Černobyle nepoučili. Pravdu nehovoria ani pri ďalšej havárii, pri ktorej unikla pre ľudí a životné prostredie nebezpečná radiácia.
Komentárdik more Pred 17 hodinami:
Požiar osobného vozidla v obci Dolná Streda
KomentárSMUTOK Včera:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
Komentárvrahovia Včera:
Politici za 30 rokov od Nežnej revolúcie Slovensko dostali na morálne a právne dno.
KomentárTo je môj názor Včera:
Policajti im našli heroín
Komentárkonstatovanie Včera:
AKTUÁLNE: Vyzerá to tak, že predsa len právo a spravodlivosť sa začínajú vracať na Slovensko.
Komentárblablablaha Včera:
"Vy pán poslanec Fico ste absolútny suterén." - Zuzana Šubová
KomentárSud s obzalovanym Machom Včera:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárs.i.n. Predvčerom:
"stazovali sa tu niektori na amfiteater,,,my to mame dennodenne od skoreho rana do neskoreho vecera!!!!" - píše obyvateľ sídliska Meander
Komentárpotecha Predvčerom:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)
Komentárhavran 17-08-2019 10:28:26:
"HARAKTER VYJEDNÁVAL S VRAHOM" - píše poslanec NR SR Igor Matovič

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign