Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online
OSOBNÝ BANKROT
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 20. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Dobrá legislatíva je dôležitejšia ako kvóty. Musíme mať možnosť výberu.

Miloš MajkoDátum27. 09. 2015 00:24:36TémaTak to vidím ja...
200

Vyzerá to tak, že posledným hitom prezentovaným médiami k téme utečenci je odmietnutie kvót predsedom vlády SR Róbertom Ficom. Nepochybujem o tom,  že v očiach časti voličov sa týmto Robert Fico stal takpovediac symbolom odporu a jeho popularita značne stúpla. Otázkou je či odmietnutie kvót splnilo aj akýkoľvek iný pre občanov a krajinu hmatateľný účel. Kvóty totiž napriek neskutočnej medializácii považujem za úplne nepodstatný problém, pretože samotné kvóty sú administratívnym opatrením ba dokonca len číslom, ktoré sa priebežne bude meniť a tak či tak vo výsledku nebude znamenať okrem štatistického údaju vôbec nič.

Za dôležitú ba dokonca najdôležitejšiu vec vo vzťahu našej krajiny problematiky imigrácie považujem účinnú legislatívu, ktorou dokážeme zabezpečiť oveľa viac ako odmietaním kvót. Prečo?

Ako som spomenul už v predchádzajúcich článkoch, imigrácia nie je problémom, ktorý by dokázal vyriešiť slovenský občan na ulici petíciami, či samotná krajina nedokáže tento problém totiž vyriešiť ani únia a nech sa to akokoľvek nepáči bežným ľuďom problém nevyrieši ani prípadné referendum. Slovenská republika je totiž stále súčasťou schengenského priestoru, ktorého systém zaručuje voľný pohyb občanov v tomto priestore a keďže schengenská hranica zo strany južných krajín je funkčná iba na papieri, ani dnes a ani v budúcnosti jednoducho nedokážeme reálne zistiť koľko imigrantov sa nachádza na Slovensku, koľko ich cez nás tranzituje, či jednoducho len tak vegetuje u svojich známych. Myslím si, že napriek panike to nie je žiadne horibilné číslo – koniec koncov samotní imigranti verejne do médií vyhlasujú o aké krajiny majú záujem. Slovensko ich „jedálniček“ neobsahoval ani v jednom prípade.  Neznamená to však, že v budúcnosti imigranti problémom nebudú, práve preto hovorím o nevyhnutnosti účinnej legislatívy.

Poviem to inak. Kľudne by naša krajina mohla verejne vyhlásiť, že s imigrantami a teda ani kvótami problém nemáme, môžu u nás požiadať o azyl desiatky tisíc utečencov. Dôležité je, aké množstvo azyl reálne dostane. Povedané inak, práve naša krajina si musí stanoviť kritériá, ktoré budú musieť azylanti splniť na to, aby povolenie na pobyt tým skôr azyl získali. Je na nás čo musia azylanti vedieť už pri vstupe do EÚ o Slovensku a podmienkach za akých sme ich ochotní prijať. Prispôsobenie sa sociálnej, kultúrnej, po prípade aj náboženskej tradícii po stáročia sa vyvíjajúcej v našej krajine, prispôsobenie sa v bežnom živote t.j. správaním sa, obliekaním a všeobecne spôsobom života. Súčasná legislatíva totiž umožňuje menšinám v obciach v samotnom štáte mimoriadne práva a nastavená nebola na práva a zvyklosti úplne odlišné od tých našich. Opätovne povedané inak doteraz nemali vo veľkom záujem na Slovensku sa usadiť obyvatelia z krajín tak odlišných kultúrne, sociálne a nábožensky. Verím, že aj pre tolerantných ľudí by bolo ťažko prijateľné akceptovanie požiadaviek rodičov napr. v našich základných či stredných školách. Na obmedzenie oblečenia našich detí (dievčatá zahalené ramená, žiadne minisukne) či tolerovanie iného štýlu prejavu viery aj niekoľko krát počas dňa. Jednoducho islam je tak odlišným náboženstvom od nášho tradičného kresťanského, že konflikty nepochybne aj medzi rodičmi by skôr či neskôr nastali. Tolerancia je síce pekná teória, no tolerovať musia všetky strany a zatiaľ to z vyjadrení mnohých utečencov na obzvlášť veľké prispôsobovanie sa nevyzerá.

Imigranti prichádzajúci do Európy majú žiaľ z veľkej časti nízke hygienické návyky zodpovedajúce prostrediu, z ktorého prichádzajú. Ľudia cestujúci o niečo ďalej ako do Chorvátska na štandardné dovolenky vedia presne o čom hovorím.

Opätovne zdôrazňujem, že nie som proti imigrácii, v súčasnom štádiu je pravdepodobne nevyhnutná a pokiaľ chceme zostať súčasťou štruktúr EÚ a nechceme vypadnúť zo schengenského priestoru je potrebné uvedomiť si, že jediné riešenie pre krajinu je prijatie účinnej legislatívy, ktorá ochráni súčasné obyvateľstvo, jeho kultúrne, sociálne a náboženské zvyklosti. Zároveň takáto legislatíva predíde vážnym konfliktom, ktoré nepochybne skôr či neskôr vzniknú. Naozaj je potrebné uznať, že za desiatky rokov sa nám nepodarilo vysporiadať sa s problematikou rómskej menšiny – ešte aj dnes množstvo rómskych rodín s malými deťmi žije v osadách na úrovni snáď dokonca stredoveku. Každý problém je potrebné vnímať nie cez oči možných dotácií a profitu v nich, ale globálne a to najlepšie v súvislostiach a s poznaním obdobnej problematiky v iných krajinách EÚ. 

Šikovní, civilizovaní a vzdelaní ľudia či už zo subsaharskej Afriky alebo z krajín blízkeho východu utekajúci pred vojenskými konfliktami, ochotní prispôsobiť sa, jednoznačne šancu na nový život dostať musia, no ekonomickí imigranti opačne nesmú byť do EÚ vpúšťaní. Stačí sa pozrieť na vyspelé krajiny ako Kanada, Austrália či Nový Zéland aké majú podmienky platiace aj pre obyvateľov vyspelej Európy, čo musia splniť a urobiť preto, aby boli do krajiny prijatí. Je smutné, že v prípade súčasných imigrantov na vstup v počtoch rádovo desiatok až stoviek tisíc do EÚ stačí zaplatiť prevádzačovi aj na pomery našich občanov nie malú čiastku, zahodiť doklady možno pár desiatok metrov od brehu a následne o sebe tvrdiť to, čo podľa skúseností je najvýhodnejšie pre maximálne bezproblémový ilegálny vstup na pôdu krajín EÚ.

Takže teda ja to vidím takto. Menej silných rečí a tým aj rizík prípadných ďalších konzekvencií zo strany EÚ a viac konkrétnych reálnych opatrení, ktorými Slovensko dokáže oveľa, oveľa viac.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
anonym | 28-09-2015 19:43:06
Počul som krutý fór - ako zistíte medzi migrantami teroristu? Náhodným výberom. Des...
gulak | 28-09-2015 17:24:36
V nemeckom Kasselu sa pobili medzi sebou migranti z Albánska a Pakistanu a boli pri tom použité aj slzáky..by ma zaujímalo odkiaľ majú ten slzný plyn..ich fasujú k svačine..,žeby títo boli vojnoví uprchlíci..som nevedel,že v Albánsku a v Pakistane zúri vojna...znamená to,že sú to ekonomickí migranti,tak prečo ich nepošlú domov...alebo ich v rámci povinných kvôt pošlú do východnej europy..
gulak | 28-09-2015 09:27:45
Vzdelaní,šikovní ľudia naprídu na Slovensko,aby tu zarábali nejakú smiešnu almužnu..a ako reálne medzi státisícami zistíte,kto je ekonomický migrant...a ked aj sa zistí,že napr.50 percent sú ekonomickí migranti..ako ich deportujete nazad..podľa mňa tí,čo prišli do Europy už tu zostanú natrvalo...
daniel | 27-09-2015 21:39:08
Kým sa naši skorumpovaní politici rozhýbu,budeme sa tu zdraviť : Salam alejkum !
jopo Patan | 27-09-2015 21:32:10
p. Majko, úpravu legislatívy na Slovensku nám nedovoľuje EU npr.neumožnenie slobodného vyznávania islamu a vecí čo stým súvisia, nosenie ,,burky\\\" a umožnenie stavať mešity a pod. A neprispôsobivých ľudí je v našej krajine dosť. Ľudia sa boja že môžu sa nájsť medzi utečencami aj teroristické skupiny či jednotlivci. Čo nik nemôže vylúčiť. Preto tá rezervovanosť Slovákov voči týmto ľudom.Trochu sa ekonomický začalo Slovensko zmáhať a teraz príde brzda ekonomiky ,,utečenci\\\". ,,Ďakujeme\\\".

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársered Pred 53 minútami:
Trnavská župa podporí aktivity na predchádzanie živelným pohromám
Komentárgulak Pred 22 hodinami:
Cyklista spadol na priechode pre chodcov, v nemocnici o pár dní zomrel
KomentárAnonym Pred 23 hodinami:
"Ostré" náboje mal bezdomovec nájsť v kontajneri. Našťastie skončili na polícii.
KomentárErik Herceg Včera:
Našla sa rodina na historickej fotografii
KomentárFanda Včera:
Policajti zadržali dílerku pervitínu
KomentárŠkoda Včera:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
Komentárjuro Predvčerom:
Vinohradčan jazdiaci na bicykli predával pervitín
KomentárFrantišek Uhrič Predvčerom:
Našla sa unikátna historická fotografia Serede. Pomôžete pri jej identifikácii?
Komentármachinacie Predvčerom:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
KomentárAlena 17-07-2019 12:08:19:
Kukláči zasahovali v sobotu v Seredi a okolitých obciach Šalgočka, Zemianske Sady a Pusté Sady
Komentáranonym 17-07-2019 10:10:35:
Táto banda politicky nanominovaných teoretikov rozhoduje o chode tohoto štátu?!
KomentárCanasta 16-07-2019 23:13:05:
Živil sa predajom drog, skončil v rukách polície - DROGY ZAISTENÉ V SEREDI
KomentárUdenac 16-07-2019 11:50:36:
Falck sa v tendroch nebude uchádzať o stanice záchrannej zdravotnej služby
KomentárAdministrator SOL 15-07-2019 11:00:14:
"HLUK ZABÍJA - Primátor bol požiadaný aby v tomto smere zjednal nápravu. Avšak ako obyčajne - BEZ ODOZVY !!"
KomentárSponzor 15-07-2019 10:57:36:
ŠKF iClinic Sereď - Gyirmót FC Gyor 2 : 0 (1 : 0)
Komentáranonym 14-07-2019 21:51:39:
To akože myslíte vážne, alebo sa blbí len robíte?
Komentárotázka 14-07-2019 11:27:45:
Splnomocnenec Ravasz: Dosiahli sme zavedenie povinnej predškolskej výchovy. Aby bola v praxi úspešná, pracujeme na ďalších podporných opatreniach.
KomentárBanner 13-07-2019 10:52:16:
Galantskí policajti pátrajú po 29 ročnom Mariánovi Cicákovi z Paty
Komentárotázka do pléna 12-07-2019 16:45:47:
Župa osadila v Trnave prvý verejne prístupný defibrilátor na záchranu života

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign