Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 21. 8. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Charita so službami v Seredi končí, rozhodnutie poslancov pocíti celé mesto

Trnavská arcidiecézna charita |MM| Charita v Seredi končí - takýto ortieľ nad nami nedávno vynieslo tamojšie mestské zastupiteľstvo. Budovu, v ktorej sme fungovali, bude súkromný investor využívať k jeho privátnym záujmom. Pre naše služby však mesto priestory nenašlo a my vieme, že dôsledok tohto rozhodnutia sa prejaví už čoskoro. A nebude to príjemné.

V charitnom nízkoprahovom centre na Garbiarskej ulici sa ľudia v núdzi mohli najesť, osprchovať, vymeniť si špinavé oblečenie za čisté, alebo si oprať svoje veci. Pre pomoc k nám prichádzali mladí aj starší ľudia. Neboli to len ľudia bez domova, ale boli to aj oni.


Naši sociálni pracovníci im pomáhali nájsť prácu, písali s nimi životopisy a ak prišla týraná žena, snažili sa nájsť pre ňu vhodné zariadenie. Človek však prvýkrát otvorí naše dvere so slovami „som hladný“. Až potom, keď dostane najesť, naši ľudia zisťujú, aký má problém. Že je závislý. A že by sa išiel liečiť. No nemá doklady, tak ho treba nasmerovať na cestu, ako ich vybaviť. Treba zistiť, či má dlžoby na poistení. Má? Treba nájsť také zariadenie, do ktorého môže nastúpiť napriek tomu.


Práca sociálneho pracovníka je o tom všetkom. A je aj o ošetrovaní rán ľuďom, ktorých na ulici dohrýzli hlodavce a ploštice. Ak majú vši, dostanú šampón a môžu sa ostrihať. Dostanú lieky, ak sú chorí a dostanú strechu nad hlavou, keď vonku mrzne. A ženy dostanú vložky, keď majú menštruáciu, alebo prídu len na toaletu. Za posledný rok prišlo nájsť pomoc do nášho centra v Seredi 176 ľudí. V nocľahárni ich počas minulej zimy spalo 67.


Títo všetci teraz prichádzajú pre postoj mesta o sociálnu službu – o jedinú takúto službu, ktorá v meste bola. Spolu s nami sídli v budove aj Združenie Storm, ktoré sa stará o závislých ľudí, za výmenu im poskytne nové injekčné striekačky, a tak predchádza rôznym ohrozeniam verejnosti. Po hlasovaní seredských poslancov si musíme do konca januára zbaliť svoje veci a odísť.


Čo ich zdvihnutie ruky pre toto riešenie prinesie? Že ľudia budú vykonávať potrebu na verejnosti. Že v Seredi bude viac špinavých ľudí, ktorí môžu prenášať infekcie. Že títo ľudia budú posedávať na lavičkách a na ihriskách. Že sa zhorší ich zdravotný stav, čo sú výdavky pre štát, keďže skončia s chorobami v nemocnici. A aj to, že v zime sa ľahko môže stať, že na ulici niekto zamrzne.


Nájsť peniaze na sociálnu službu na Slovensku je tvrdý a neustály boj. Žijeme z grantov a príspevkov, aktuálne fungujeme na projekte z Európskeho sociálneho fondu, z ktorého sa nám podarilo získať na prevádzku centra 36 143 eur na rok. Mesto Sereď nám ročne prispievalo sumou 1200 eur. Ostatné náklady sme museli lepiť, z čoho sa dalo, z dvoch percent, jednorazových príspevkov a malých projektov. No a teraz strácame strechu nad hlavou a s ňou prídeme aj o najväčší grant z Európskeho sociálneho fondu.


Predtým, ako sa vysťahujeme, chceme povedať ešte toto: Problémy ľudí v núdzi sú aj problémy spoločnosti. Ak teda chýba sociálna služba, spoločnosť to pocíti. Lebo všetci chodíme po tých istých uliciach a parkoch. Lebo všetci žijeme v tom istom meste, aj keď niekto v rodinnom dome a niekto pod mostom alebo na ubytovni. Lebo ak zoberieme človeku miesto, kam sa išiel najesť, pôjde kradnúť, keď bude hladný. A možno bude taký zúfalý, že na niekoho zaútočí.


Hľadáme priestor vhodný pre naše centrum, ale musel by sa stať zázrak, aby sme ho našli. Charita poskytuje služby v mestskej budove na Garbiarskej ulici v Seredi od decembra 2012. Správy o vysťahovaní prichádzali často, ľudia pravidelne v médiách čítali o tom, kto všetko sa o tento objekt zaujímal. Teraz, keď je to definitívne, nás najviac mrzí že ľudia, ktorí dvíhajú ruky v zastupiteľstve, nedokázali nájsť riešenie výhodné pre obe strany. A ešte to, že toto rozhodnutie Sereď pocíti veľmi skoro. A nebude to príjemné.


Za Trnavskú arcidiecéznu charitu
Ing. Miroslav Dzurech,
riaditeľ


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
nájomné byty | 24-10-2017 14:23:52
A kto bude bývať v nájomných bytoch? Kto robí v súčasnosti najväčší dopyt po bývaní? Odpoveď = Občania zo Srbska a Rumunska. Namiesto plnenia myšlienky pomoci blížnemu (nerozumiem ako 80% občanov sa môže hlásiť ku kresťanstvu) vládne iba myšlienka zisku.
Prenajme sa to Srbom = pragmatická myšlienka. Ale kam nás ten pragmatizmus dovedie?
Ludo | 24-10-2017 09:23:09
Súhlasím, naozaj tam bol neporiadok. Prečo sa máme starať a strpieť vystrájanie aj bezdomovcom z okolitých dedín.
seredanka | 22-10-2017 10:28:08
ale v prípade tejto charity a STROM združenia nešlo len o bezdomovcov! Je na škodu veci, že sa to zužuje len na tento problém. Oni riešili aj iné sociálne problémy ľudí, rôznych sociálnych skupín (viď list riaditeľa charity), ktoré niekoľkonásobne prevyšovali počet poskytnutých prenocovaní ľudom bez domova. A to mesto nerobilo a ani neplánuje robiť. Argumentácia bc.Veselického (reakcia na jeho list, zverejnený po tomto liste riaditeľa charity) o ušetrení finančných prostriedkov mesta sa zdá ako prvoaprílový vtip po všetkých tých hrôzach prevalených v kauze o prenájme mestského a majetku a pripravme sa na to, čo všetko ešte výjde najavo! Ak ľudia postupne strácajú ľudskosť a cit pri riešení týchto sociálnych skupín, môžme len očakávať, že sa to postupne a sofistikovane rozšíri aj na ďalšie skupiny ľudí.
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 21-10-2017 09:20:02
Pytajte sa poslancov e-mailom, telefonicky, osobne - koho zaujmy obhajuju.

Ci sa pytali obyvatelov okolitych cinziakov ci so zamerom suhlasia.

A pytajte sa nielen v tomto priapde, ale vo vsetkych - v kazdom nakladani s majetkom mesta. Teda s VASIM SPOLOCNYM MAJETKOM, nie ich sukromnym.
Milmar | 21-10-2017 09:09:03
Ak ste pozerali Prvé televízne noviny 20.10. o 17:00 na Markíze, mohli ste počuť vyjadrenia zástupca mesta Sereď, čo bude v budove na Garbiarskej. Bude tu UBYTOVŇA, nájomné byty a budú tu miesta pre seniorov. Iný zástupca kedysi vyhlásil, že tu ubytovňa v žiadnom prípade nebude. Keď sa pozriem na tvorené pracovné miesta v Seredi a okolí, je jasné, kto tu bude bývať. A Dom pre seniorov je iba zástierka na začiatok.Stačí sa pozrieť do GA do TT, ako to vyzerá v okolí takých ubytovní, aká je skladba tu bývajúcich. Ak toto obyvatelia Garbiarskej aj ostatní dopustia, želám veľa \"šťastia\"...
anonym | 20-10-2017 15:13:54
Vyčistili to za asistovania Mestskej polície až teraz, ale radšej teraz ako nikdy.
Ak je pravda že tam bola polovica nesereďanov je to v poriadku nech idú bezdomovčiť do svojho mesta. Policajtov v tomto prípade pochvala.
umiestnenie objektu | 19-10-2017 11:00:26
na takýto účel mi prídu najvhodnejšie bývalé kasárne pri Váhu
Garbiar | 19-10-2017 10:17:10
Tiež som toho názoru, že radšej nech už idú odtiaľto preč. Stačilo nám po tie roky. Sme husto obývané sídlisko. Opilecké výkriky, hluk, špina. Grupovanie sa pred charitou večer pred otváracími hodinami. Kôpky výkalov kade-tade popri cestičkách smerom do centra.
pre zobený | 18-10-2017 21:22:04
Užili sme si niekoľko rokov mať charitu pred činžiakom na Garbiarskej ul. Konečne poslanci rozhodli správne. Už to tu bolo neúnosné. Teraz nech si to vyskúšajú aj iní obyvatelia mesta. Držím palce_!!!!
Emana | 18-10-2017 20:36:49
Každé mesto rieši túto situáciu na pomoc pre bezdomovcov - nie všetci sú na ulici dobrovoľne.
Ide zima a ich prítomnosť pocítime naozaj všade a budú vizitkou nášho mesta.Konala sa brigáda bezdomovcov-a čo dalej ? Na Larzenkách stanujú bezdomovci, udržujú si tam zatiaľ poriadok, ale čo bude v zime ? Spravia si tu viacerí stanový tábor, nestúpne u nich agresivita, nebudeme sa báť chodiť von po zotmení?
Neverím, že sa nedá nájsť riešenie, postarať sa o nich a ušetriť nás od pohľadov na týchto úbožiakov.
Zobudený | 18-10-2017 19:53:01
Tak toto ma ani nenapadlo. Ľudia ktorý tam doteraz žili, nebudú mať kam ísť. Budú sa pred zimou schovávať vo vchodoch činžiakov, v obchodoch. Budú robiť svoju potrebu v meste, za kríčkami, pri vchodoch do činžiakov. Tým že sa nebudú mať kde osprchovať a vymeniť si veci, budú zapáchať a určite niektorý z nich budú od nás pýtať peniaze. Myslím si že dôsledky mestský poslanci nedomysleli.
Jozef | 18-10-2017 17:24:56
Vonkajsi rad? oproti u. prace je pradna kotolna, preco nie?

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentárdušan Pred 22 minútami:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárČo píšu Parlamentní Listy Pred 22 minútami:
Technológie mali ľuďom uľahčiť život.
Komentárre.obyvatel Pred 1 hodinami:
Rusi sa z tragédie v Černobyle nepoučili. Pravdu nehovoria ani pri ďalšej havárii, pri ktorej unikla pre ľudí a životné prostredie nebezpečná radiácia.
Komentárdik more Pred 14 hodinami:
Požiar osobného vozidla v obci Dolná Streda
KomentárSMUTOK Včera:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
Komentárvrahovia Včera:
Politici za 30 rokov od Nežnej revolúcie Slovensko dostali na morálne a právne dno.
KomentárTo je môj názor Včera:
Policajti im našli heroín
Komentárkonstatovanie Včera:
AKTUÁLNE: Vyzerá to tak, že predsa len právo a spravodlivosť sa začínajú vracať na Slovensko.
Komentárblablablaha Včera:
"Vy pán poslanec Fico ste absolútny suterén." - Zuzana Šubová
KomentárSud s obzalovanym Machom Včera:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárs.i.n. Predvčerom:
"stazovali sa tu niektori na amfiteater,,,my to mame dennodenne od skoreho rana do neskoreho vecera!!!!" - píše obyvateľ sídliska Meander
Komentárpotecha Predvčerom:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)
Komentárhavran 17-08-2019 10:28:26:
"HARAKTER VYJEDNÁVAL S VRAHOM" - píše poslanec NR SR Igor Matovič

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign