Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online
Kauza: Nezakonne vyplatené odmeny Veselickému
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 27. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Čaro muziky, alebo podivuhodný svet hudby Kornela Duffeka

159

Vlastivedné múzeum v Galante |MM|  V súčasnosti, keď dobrý zárobok,  vlastnenie luxusných vecí,  propagácia vlastnej osoby stoja na piedestale ľudských hodnôt je nesmierne úctyhodné, ak sa nájde niekto, kto zo záľuby, nešetriac svoj čas, peniaze a neberúc ohľad na svoj komfort sa venuje činnosti, z ktorej osoh má široká verejnosť. Takýmto vzácnym človekom bol aj rodák z Galanty,  organizátor kultúrneho života v Piešťanoch, lokálpatriot a publicista, Kornel Duffek

Posmrtne splnený sen...

Hoci sa pán Duffek väčšinu života venoval zberateľstvu a okrem hudobných nástrojov zbieral aj historický nábytok, obrazy a iné ľudovoumelecké výrobky, jeho sen o zorganizovaní vlastnej výstavy sa počas jeho života nenaplnil.

 „Môj otec bol zberateľom od mlada, jeho zberateľský záber bol veľmi široký, ale faktom je, že za svojho života nikde žiadnu zo svojich zbierok nevystavil.“- uviedla Diana Duffeková, dcéra Kornela Duffeka. - „Myšlienku na túto výstavu ale nosil v hlave a podelil sa s ňou aj s mojou mamou. Či by tentokrát prekročil svoj tieň a zorganizoval výstavu svojich vlastných zbierok sa už bohužiaľ nedozvieme. Po jeho náhlom odchode vlani sa organizácie výstavy ujala moja mama. Za to jej patrí obrovská vďaka, bez nej by táto výstava nikdy nebola vznikla.“

 

Prvú výstavu jeho zbierky ľudových nástrojov sa podarilo zorganizovať v lete 2018 v Piešťanoch pri príležitosti jeho nedožitých 80. narodenín.

 Do Galanty sa výstava dostala aj vďaka Jurajovi Pekarovičovi:

„Ako dlhoročný priateľ rodiny som samozrejme bol na výstavu v Piešťanoch pozvaný. Tam ma napadlo, prečo nepriniesť túto výstavu aj do Galanty, do jeho rodinného mesta. Veď Galanta nemá veľa známych rodákov, ktorými sa môže chváliť.“  

 

A tak vďaka priateľom, odborníkom, priaznivým okolnostiam sú jeho píšťalky, lutny, violy, rapkáče, husličky, gajdy, fujary, zvončeky  od 13.02.2019 vystavené vo Vlastivednom múzeu v Galante.

Výstavu pod názvom „Čaro muziky“ uviedla na vernisáži kurátorka výstavy PhDr. Izabela Danterová. O umelecký zážitok sa postaral citarový súbor Základnej školy Zoltána Kodálya v Galante a etnograf z Žitnoostrovského múzea v Dunajskej Strede, Iván Nagy, ktorý svojou hrou na gajdy ohromil publikum. Pozvanie na výstavu prijali aj manželka pána Duffeka, Sylvia s dcérami. Vďaka nim sa zúčastnení mali možnosť dozvedieť, ako zbierka vznikala, a tiež aj to, ako vnímala zberateľovu vášeň jeho rodina.

...za každým nástrojom sa skrýva príbeh

Juraj Pekarovič vo svojom príhovore poukázal aj na zákulisy zberateľskej činnosti pána Duffeka:

„ Kornel mal obrovskú zbierku. Vyznal sa v modernom výtvarníctve – o tom sme sa vždy veľa rozprávali. Mal to šťastie, že už aj jeho otec sa v 50-tych rokoch venoval zberateľstvu, keď boli tieto veci ľahšie dostupné. Z toho dôvodu ich rodinná zbierka je veľmi významná (...)Treba si ale uvedomiť, že za každým nástrojom sa skrýva príbeh. Spomínam si raz na jeden výlet. Kornel sa vyšplhal niekam na vrch kopca, kde uvidel baču, ktorý mal v ruke naberačku asi ešte z 18. storočia. Opýtal sa ho, či by mu ju predal. Dostal zápornú odpoveď, ale nie z toho dôvodu, žeby si bača uvedomoval hodnotu toho predmetu, ale jednoducho preto, lebo by nemal s čím naberať jedlo. Kornel vtedy zišiel dole do dediny, kúpil mu novú, vyšplhal sa späť a získal naberačku. Podobné príbehy by sa dali priradiť ku každému nástroju v tejto miestnosti. “

Na otázku, koľko kusov zahŕňa zbierka Kornela Duffeka, odpovedala manželka pána Duffela, Sylvia:

„Neskutočné množstvo. Nedokážem to ani odhadnúť. Máme doma truhlice, kroje, výrobky bačov a ďalšie kúsky, ktoré sa podarilo získať od ľudových umelcov. Veď len kútnych plachiet máme okolo 200 ks (...) Kvôli týmto predmetom náš dom vyzeral ako múzeum, nie ako moderná domácnosť.“

Kornel Duffek kompletizoval zbierku ľudových hudobných nástrojov dlhé roky, ale intenzívne najmä v rokoch 1967 – 1969. Do vzdialených, prevažne stredoslovenských dedín a salašov sa dostával verejnou dopravou a pešo, neskôr autom. Vzhľadom na zloženie zbierky a pomenovanie nástrojov v jeho zápiskoch možno predpokladať, že pri zbieraní postupoval podľa publikácie Ladislava Lenga – Slovenské ľudové nástroje, ktoré vydala Slovenská akadémia vied v roku 1967.

Ako sme sa dozvedeli od našich hostí, ani  identifikácia nástrojov nebola jednoduchá, prebiehala totiž až po zberateľovej smrti a k dispozícii bol len jeden zápisník s poznámkami k nástrojom nájdený náhodou počas upratovania. Napriek tomu sa podarilo určiť prevažnú väčšinu nástrojov, aj keď nie vždy s lokáciou a výrobcom.  Okrem hudobných nástrojov zo Slovenska obsahuje zbierka aj exempláre z Maďarska – citary, biče a zrejme aj niektoré zvonce. Na výstave tak môžeme obdivovať desiatky ľudových nástrojov, ktoré sú rozdelené podľa prijatého systému delenia do nástrojových skupín, teda na nástroje samozvučné (idiofóny, ako napr.: klopačka, rapkáč, drumbľa, zvonce, roľníčky, atď.), strunozvučné (chordofóny, ako napr.: citara, cimbal, husle, basička, atď.) a vzduchozvučné (aerofóny, ako napr.: píšťala, píšťalka, fujara, signálny roh, pastierska trúba, gajdy, atď.). Materiál výstavy dopĺňa skromná zbierka ľudových hudobných nástrojov z fondu Vlastivedného múzea v Galante. Výstavu Čaro muziky – ľudové hudobné nástroje zo zbierky Kornela Duffeka si u nás môžete pozrieť do 11. mája 2019.

 


Fotogaléria k článku:

159
Autor: redakcia - tlačové správy
159
Autor: redakcia - tlačové správy
159
Autor: redakcia - tlačové správy

Zobraziť všetky fotografie
159
Autor: redakcia - tlačové správy
159
Autor: redakcia - tlačové správy
159
Autor: redakcia - tlačové správy

159
Autor: redakcia - tlačové správy
159
Autor: redakcia - tlačové správy
159
Autor: redakcia - tlačové správy


Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentárobčan Pred 50 minútami:
Naozaj sú poslanci len tajtrlíci?
KomentárCicitat jfk Pred 53 minútami:
Michal Ištok sa stal novým poslancom OZ. V minulosti sa významne pričinil o transparentnosť v obci.
Komentáreste potupnejsia Pred 54 minútami:
Tak sme teda odvolili.
KomentárMiloš Majko Pred 2 hodinami:
Primátor Martin Tomčányi: ,"Správu od kontrolórky som prevzal včera, dnes sme ju odovzdali na prokuratúre. Proti cielenej diskreditácii sa budeme brániť právnou cestou."
Komentárspravodlivosť Pred 2 hodinami:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
KomentárTak mu gratulujem Pred 7 hodinami:
Už od dnes bude treba pracovať na plný plyn, aby sme demokraciu rozšírili medzi viac statočných ľudí na celé Slovensko.
Komentárlebo čo ? Pred 13 hodinami:
Aké sú fakty o zmluve s obcou Šoporňa?
Komentárfakty Pred 16 hodinami:
5.zasadnutie Obecného zastupiteľstva - dňa 02. mája 2019 o 17:00 hod.
KomentárAnonym Včera:
Motocyklisti, jazdite tak, aby ste si mohli na motorku sadnúť aj zajtra
Komentára ešte Včera:
Cap záhradníkom, alebo od buka do buka ?
Komentársepultura666 Včera:
Nemôžem nezverejniť. Hlavne v kontexte toho, čo bude onedlho verejne prezentované.
KomentárDr. Brad Hilaman Predvčerom:
Opitý 15 ročný chlapec musel skončiť v nemocnici
KomentárBinatex Predvčerom:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPre pre halo Predvčerom:
RegioJet pripravuje od septembra nasadenie poschodových vozňov na vlaky na trase Bratislava - Dunajská Streda - Komárno a späť
KomentárBUToROVA ONUCA Predvčerom:
1. zakázaná schôdza Národnej rady
KomentárLolo Predvčerom:
Slovenský rybársky zväz prehral súdny spor na Krajskom súde v Žiline

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign