Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 19. 8. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

BK Lokomotíva Sereď – 60. výročie založenia organizovaného basketbalu v Seredi

159

V roku 2017 si basketbal v Seredi pripomenul 60. výročie založenia. Pri tejto príležitosti sa vo veľkej zasadačke Mestského úradu  v Seredi dňa 30.11.2017 konalo slávnostné stretnutie bývalých hráčov, trénerov, rozhodcov, funkcionárov a podporovateľov basketbalu v našom meste.

Hostí  slávnostne privítal primátor mesta Ing. Martin Tomčány.

Výbor BK Lokomotíva Sereď udelil slávnostné plakety významným osobnostiam seredského basketbalu:  Jánovi Kolnému (in memoriam), Milanovi Lihanovi, Albertovi Kudelovi, Adriane Biermaier rod. Bílikovej, Mudr. Eve Sabovej rod. Králikovej, Dalimírovi Pavelkovi, Martine Vrťovej rod. Godályovej a Bronislave Borovičkovej.  

O krátky program sa postarali žiaci ZUŠ J.F. Kvetoňa  v Seredi.

Podujatie ukončila príhovorom Bronislava Borovičková a o slovo sa prihlásila aj p. Adriana Biermaier rod. Bíliková (členka Siene slávy FIBA), ktorá okrem poďakovania vyslovila myšlienku : Sereď – miesto kde začínala s basketbalom navždy zostáva v jej srdci. Je veľmi šťastná, že basketbal v Seredi naďalej funguje. Ako hráčka, ktorá svoju kariéru ukončila vo veku 45 rokov mala možnosť hrať vo viacerých kluboch, ktoré žiaľ už dnes neexistujú. 

Podujatie vyvrcholilo pri občerstvení priateľským posedením.

Ďakujeme hosťom za to, že prijali pozvanie a zúčastnili sa na tomto podujatí, vedeniu mesta Sereď za poskytnutie priestorov a pomoc pri organizácii,  pánom Milanovi Lihanovi a Albertovi Kudelovi, ktorí sa veľkou časťou spolupodieľali na organizácii.

Výbor BK AŠK Lokomotíva Sereď

 

 

Basketbal a Sereď, seredský basketbal, basketbal v Seredi, seredskí basketbalisti, seredské basketbalistky – s týmito slovnými spojeniami sa stretávame už šesťdesiat rokov a veríme, že to takto bude ešte veľmi dlho.

Šesťdesiatka je aj pre človeka vek, kedy sa začne zamýšľať nad tým, čo dokázal, čo mohol dokázať a čo by ešte mal dokázať. A tak je to aj v športe, aj tu prichodí bilancovať a hodnotiť, zamýšľať sa nad dosiahnutým a stanovovať si ďalšie ciele.

Možno  s určitosťou skonštatovať, že hra pod deravými košmi je v našom meste po futbale, ktorý nedávno oslávil svoju storočnicu, športom číslo dva. A úspešným.

Keď na jeseň 1957 družstvá dorasteniek a dorastencov pod vedením Jána Kolného vstúpili do súťažného kolotoča krajských súťaží, bolo ťažké predpokladať, ako sa im bude dariť a ako ďaleko to dotiahnu. Bol tu jeden dôležitý moment – basketbal si našiel cestu na seredské školy a našiel svojich priaznivcov aj v radoch pedagógov. Prvé výsledky sa dostavili pomerne skoro a bolo to na celoslovenskej úrovni. Záujemcov, ale predovšetkým záujemkýň pribúdalo a za zmienku stojí, že nebolo treba robiť nábor, ale výber. Pridali sa aj tí, čo síce boli ešte aktívnymi hráčmi, ale zároveň sa priúčali trénerskému remeslu a funkcionárčeniu.

Prvým domovom seredských družstiev bola Sokolovňa. O jej postavenie na mieste bývalej synagógy sa zaslúžil vtedajší tajomník Okresného výboru pre telesnú výchovu a šport v Seredi Milan Sedláček. Nebolo to nič komfortné, ale bolo kde trénovať a hrať a v lete pri nej pribudlo aj antukové ihrisko, bohato využívané.

Významným krokom bolo poskytnutie telocvične ZŠ na Komenského ul. a o čosi neskôr aj na obchodnej akadémii, čo znamenalo výrazné zlepšenie tréningových možností a regulárnejšie podmienky pre účinkovanie v celoslovenských súťažiach.

A to sa už dostávame k súčasnosti – v roku 2013 bola dokončená rekonštrukcia prvého stánku basketbalu a svetlo sveta uzrela Športová hala Sokolovňa. Na jej realizácii sa do značnej miery podieľal Albert Kudela a na dokončení má značnú zásluhu aj MsÚ Sereď.

V prednovembrovom období roku 1989 okrem telovýchovných orgánov všetkých stupňov na činnosť basketbalových družstiev prispievali seredské podniky Spojené cukrovary, Slovenské kávoviny, Slovenské pečivárne, Niklová huta, ZIPP a po vzniku samostatnej Slovenskej republiky predovšetkým MsÚ, rôzni sponzori a rodičia. Aj v súčasnosti treba za podporu nášho športu poďakovať primátorovi mesta Sereď Ing. Martinovi Tomčányimu a prednostovi MsÚ Ing. Tiborovi Krajčovičovi ml.

Na tom, že basketbal po rozpade TJ Slavoj Sereď nezanikol, majú veľkú zásluhu Ing. Štefan Božgai, ktorý nám vystlal cestičku na Správe východnej dráhy v Bratislave, a vtedajší náčelník Železničnej stanice Sereď Karol Kocún a jeho zástupca Štefan Súdin, ktorí dali požehnanie k tomu, že pri Železničnej stanici Sereď vznikla TJ Lokomotíva Sereď.

Naše družstvá sa na celoslovenskej úrovni predstavili v roku 1959 – bolo to družstvo mladších dorasteniek ( kadetiek ), ktoré na Veľkej cene Slovenska obsadilo druhé miesto a zopakovalo ho aj o rok na Starej Turej. Následne postúpili staršie dorastenky ( juniorky ) do dorasteneckej ligy, ženy do Slovenskej národnej ligy a účinkovali v týchto súťažiach po dlhé roky ako ich stabilní účastníci. Neskôr sa k nim pridali  starší dorastenci ( juniori ), aj keď na kratšie obdobie.

Presadili sme sa aj v rámci Československa -  na majstrovstvách Československa staršie dorastenky štartovali v rokoch 1960 a 1971 a mladšie dorastenky v roku 1972. Dorastenky

sa pravidelne zúčastňovali na majstrovstvách ČSSR Telovýchovných jednôt  Lokomotíva a najvýznamnejších celoštátnych turnajoch – Vianočnom turnaji v Prahe a Pohári oslobodenia v Bratislave.

V celoslovenských súťažiach a na majstrovstvách Slovenska sa stretávame  aj po vzniku samostatnej Slovenskej republiky  s družstvami mladších a starších mini žiakov a mini žiačok, žiakov a žiačok, kadetov a kadetiek seredskej Lokomotívy.

V posledných dvoch rokoch sa starší žiaci a kadetky zapojili do EYBL – Európskej basketbalovej ligy mládeže.

Naše družstvá štartovali niekoľkokrát aj za hranicami – v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Nemecku, Rumunsku a naposledy v Lotyšsku.

Želáme našim hráčom a hráčkam, aby pri basketbale vydržali čo najdlhšie, šírili dobré meno Lokomotívy, trénerom, aby trpezlivo každodennou mravenčou prácou zvyšovali ich výkonnosť, funkcionárom, aby sa im podarilo aj v konkurencii ďalších športov, ktoré sa v našom meste uchádzajú o pozornosť, získavať nových záujemcov, presadiť basketbal vo zvýšenej miere do škôl a plniť náročnú úlohu – zabezpečovať finančné prostriedky na činnosť pomocou ďalších sponzorov a pamätať pri tom aj na horšie časy. Veľa zdaru!

Autor: Milan Lihan 


Fotogaléria k článku:

159
Autor: BK Lokomotíva Sereď
159
Autor: BK Lokomotíva Sereď
159
Autor: BK Lokomotíva Sereď

Zobraziť všetky fotografie
159
Autor: BK Lokomotíva Sereď
159
Autor: BK Lokomotíva Sereď
159
Autor: BK Lokomotíva Sereď

159
Autor: BK Lokomotíva Sereď
159
Autor: BK Lokomotíva Sereď
159
Autor: BK Lokomotíva Sereď

159
Autor: BK Lokomotíva Sereď
159
Autor: BK Lokomotíva Sereď
159
Autor: BK Lokomotíva Sereď

159
Autor: BK Lokomotíva Sereď
159
Autor: BK Lokomotíva Sereď
159
Autor: BK Lokomotíva Sereď


Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárVilo Pred 4 hodinami:
Rusi sa z tragédie v Černobyle nepoučili. Pravdu nehovoria ani pri ďalšej havárii, pri ktorej unikla pre ľudí a životné prostredie nebezpečná radiácia.
Komentárpotecha Pred 5 hodinami:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)
Komentártony Pred 5 hodinami:
Požiar osobného vozidla v obci Dolná Streda
KomentárMiloš Majko Pred 6 hodinami:
Politici za 30 rokov od Nežnej revolúcie Slovensko dostali na morálne a právne dno.
KomentárAnonym Pred 22 hodinami:
"stazovali sa tu niektori na amfiteater,,,my to mame dennodenne od skoreho rana do neskoreho vecera!!!!" - píše obyvateľ sídliska Meander
Komentárpre pometeného diskutujúceho Včera:
Technológie mali ľuďom uľahčiť život.
Komentárhavran Včera:
"HARAKTER VYJEDNÁVAL S VRAHOM" - píše poslanec NR SR Igor Matovič
KomentárSmer obchoduje s kokaínom Predvčerom:
"Považujem za správne ak sa štátnik usiluje byť nositeľom hodnôt, pre ktoré získa podporu ľudí a neuviazne na vlne momentálne nálady masy." - Zuzana Čaputová
KomentárHranol zo Smeru má na Belize 650 milónov eur. 15-08-2019 20:33:49:
Ohováranie a šírenie klamstva o konkrétnych osobách cez internet dosahuje závratných rozmerov aj vďaka podceneniu problému políciou.
KomentárPre dolnostredana 15-08-2019 15:55:24:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
Komentárlexa 14-08-2019 22:21:44:
PRÁVE TERAZ: Dopravná nehoda vo Veľkej Mači. Cesta je čiastočne neprejazdná. - AKTUALIZOVANÉ

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign