Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 26. 6. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Bezdomovectvo na Slovensku podľa zákona neexistuje

redakcia SOLDátum29. 12. 2014 10:50:43TémaAktuálne témy

Kristína Ulmanová |   Hľadať ihlu v kope sena je ťažké, ale hľadať pojem  "bezdomovectvo" v slovenskom právnom poriadku je nemožné. Na webových stránkach štátnych inštitúcii, nie je možné vyhľadať pojem bezdomovec, alebo bezdomovectvo. Dokonca ani ľudia, ktorí tvrdia, že bezdomovectvo existuje, nepoznajú zákonnú definíciu týchto pojmov. Na Slovensku neexistuje nikto, kto by vedel či bezdomovectvo podľa zákona na Slovensku existuje či nie. Ani prezident ani premiér ani ministri ani prokuratúra či súdy ani starostovia či primátori ani sociálni pracovníci nedokážu pojem bezdomovec či bezdomovectvo definovať podľa slovenskej legislatívy.

To, že stretávame ľudí, ktorí žijú na ulici a nemajú domov to je fakt. Naozaj existujú. Z tohto faktu sme si odvodili aj pojem bezdomovec a bezdomovectvo, pripustiac že i zo zahraničnej litery zákona. No slovenský právny poriadok, ako súbor právnych noriem, ktoré boli vytvorené pre účely správania sa ľudí v spoločnosti však takéto pojmy nepozná a tak neexistujú žiadne normy, ktoré by sa vzťahovali na bezdomovcov či bezdomovectvo.  Ľudia bez domova v spoločnosti existujú avšak bezdomovectvo  na Slovensku nebolo úradne nikdy nikým potvrdené.

A tak mi to pripadá ako v seriáli o detektívovi Colombovi , v ktorom Colombo hovorí o svojej skvelej manželke, z čoho  možno usudzovať, že existuje, no ešte ju nikto nikdy nevidel. Alebo naopak? Manželka neexistuje no videli ju už takmer všetci?

Podľa zákona však existujú inštitúcie, ktorých predmetom činnosti je poskytovanie služieb bezdomovcom. Prečo to robia? Ako to robia? Začo to robia? Načo to robia? Tieto otázky, takéto inštitúcie vysvetľujú na svojich webových stránkach, v rôznych dokumentoch, na rôznych prednáškach a pri svojej každodennej činnosti. Všetky odpovede na dané otázky majú spoločný menovateľ, ktorým je pomoc.

Podľa zákona však ide o pomoc ľuďom v hmotnej núdzi ,alebo v krízovej životnej situácii, alebo v mimoriadne nepriaznivej sociálnej situácii. No podľa zákona nie pomoc bezdomovcom.  I keď treba pripustiť, že  Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pozná pojem občan, ktorý prišiel o možnosť bývania ako fyzická osoba, ktorá sa dostala do vážnych krízových situácií pre ničivé následky živelných udalostí ako sú napr. požiar, záplavy, víchrica, smršť, havárie, prípadne výbuch. No nikde nie je zmienka o bezdomovcoch, ktorí prišli o bývanie inak. Napríklad pre neprijateľné zmluvné podmienky, ktorým výsostné postavenie na slovenskom trhu vytvoril sám štát. Ale to už je iná téma.

A ešte jedna perlička.  Slovensko nemalo, ale za uplynulých 25 rokov vytvorilo skupinu ľudí, ktorú nazvalo „Sociálne vylúčené spoločenstvo“  Takto je popísané na stránke MPSVaR SR.

„Sociálne vylúčené spoločenstvá sú definované relatívne široko a kladú si za cieľ podchytiť všetky marginalizované skupiny občanov žijúcich koncentrovane vo vymedzenom teritóriu. Za takéto skupiny možno považovať rómske mestské getá a getá tvorené bezdomovcami, marginalizované rómske komunity, t.j. všetky osady definované v Atlase rómskych komunít (2004).“

 Takže bezdomovectvo na Slovensku úradne neexistuje.  Existuje iba  akési sociálne vylúčené spoločenstvo, teda skupina občanov, ktorá vznikla a rozrastá sa geometrickým radom úmerne potrebám zvyšovania komfortu inej skupine.

Quo vadis Slovensko?


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
pre anonym | 01-01-2015 17:21:41
Netreba zavadzat do zakona slovo bezdomovec,ani do slovnika!Pozname slovko bezprizorni a to vyjaduje vsetko co plati pre'bezdomovcov!
otázka | 31-12-2014 14:52:10
mimo otázka - vraj zamrzol niekto pri kolkárni? asi tak 2dni dozadu?
anonym | 30-12-2014 10:37:59
Ak myslíte, že zavedením pojmu bezdomovectvo sa niečo zmení, tak držím palce. To vôbec negarantuje, že sa bude lepšie a kvalitnejšie bezdomovcom pomáhať. Pomoc bezdomovcom nespočíva v zákonoch, ale v dobrej vôli a finančných možnostiach. Ak bude niekto oficiálne bezdomovec, nikto mu zo zákona nedá strechu nad hlavou. Vždy to bude o ochote a peniazoch a to sa predsa deje aj dnes. Kto chce a má z čoho, ten podporuje bezdomovcov. Zákon nič prevratné nevyrieši, akurát to budú mať oficiálne uznané. To im ale bude jedno a budú tam kde aj doteraz.
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 30-12-2014 10:20:13
anonym | 30-12-2014 10:08:34 | - kvalitne, z reality vychadzajuce a vymahatelne zakony skupinu ludi (stat) odlisuju od "dzungle".

Kvalitny a v praxi aplikovany zakon zavadza pravidla, ktore mozu dat istoty a nie pocit jeho zneuzivania niekym a v prospech niekoho.

Ked nemame zakon, vlastne pravne nepozname pojem bezdomovec a tak pre nas pravne nejestvuje...
anonym | 30-12-2014 10:08:34
Načo kto potrebuje zavádzať do zákonov pojem bezdomovectvo? Ak sa taký pojem uzákoní, ako to tým ľuďom pomôže? Ako? Nijako. Predsa kto im pomáhať chce, tak im pomáha a nepotrebuje k tomu, aby mal dotyčný status bezdomovca. Tej pojem sám o sebe nevyrieši absolútne nič a je zbytočné sa zaoberať jalovými vecami. Každý kto nejakému bezdomovcovi pomôže drobnosťou, urobí oveľa viac ako ten, kto má snahu to zavádzať do právneho poriadku. Zbytočne, nerieši to nič.
shelley | 30-12-2014 01:16:40
Náš právny systém, resp. občianske právo je zastaralé, v Čechách ho už dávno prerobili na súčasné podmienky. U nás sa súdi podľa zákonov zo 60-tych rokov, tak sa nečudujte, že pojem bezdomovectvo neexistuje. Ale čudujeme sa? Keď vidíme, v akých sračkách sa nachádza slovenské súdnictvo? Na čele s bývalým Ha-ra-bí-nom? Teraz už síce ohlásili, že sa ide inovovať, ale ten proces bude trvať roky. Lebo "skrátené legislatívne konanie" prinieslo vždy iba zmätky. Takže....naše deti .....dočkajú sa snáď...
anonym | 29-12-2014 19:40:32
Neexistujú žiadne normy, ktoré by sa vzťahovali na bezdomovcov? Zaujímavý názor. Bezdomovec je fyzická osoba a právnych noriem vzťahujúcich sa na fyzické osoby sú tisíce. Alebo sa mýlim? Ak sa na to pozriem z druhej strany, podľa vás sa všetky právne normy vzťahujú iba na "domovcov"? Všetkých ľudí bez ohľadu na ich postavenie a situáciu zákony na Slovensku poznajú ako fyzické osoby, tak kde je problém? Bezdomovcom sa predsa v rámci možností pomáha práve z dôvodu, že sú bez domova, tak načo im treba právny status bezdomovca?

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárMiloš Majko Pred 3 hodinami:
Mesto Sereď bude vďaka hlasovaniu poslancov MsZ financovať športový klub miliónom Eur. Poslancov ani primátora možné prepojenie klubu na kriminálne podsvetie nezaujímalo.
Komentáraj také sa stalo Pred 3 hodinami:
..."špinavý každý kút v meste a neupravené miesta..." - píše obyvateľka Serede
Komentárodpoved Pred 3 hodinami:
Guľomet bol zamurovaný v komíne
Komentárhaló poslanci,Šopornani Pred 4 hodinami:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
KomentárTreba prist Pred 6 hodinami:
Z rokovania Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede
KomentárPre denu Pred 9 hodinami:
Prečo kontrolórka nekontroluje?
KomentárPoslanec. Pred 9 hodinami:
ŠKF iClinic Sereď - ŠK Dubnica N/Váhom 6 : 0
KomentárIvan Sklenár Pred 10 hodinami:
Rímskokatolícky hodnostár hody na dnes neodobril
KomentárKedysi na začiatku Pred 10 hodinami:
Víkendové búrky potrápili aj obyvateľov Šintavy
Komentárpre messenger Pred 12 hodinami:
Živil sa predajom drog, skončil v rukách polície - DROGY ZAISTENÉ V SEREDI
KomentárZlatá ulička Včera:
Pozvánka na zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Seredi

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign