Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 23. 10. 2018, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
Expedicia Nahorny Karabach
Označenie inzercie
Expedicia 100. vyrocie VOSR Petrohrad
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Bezdomovcom v Seredi charita na Garbiarskej ulici pomoc poskytuje - majú zdarma stravu, oblečenie, hygienu a v zime ubytovanie. Využívajú tieto služby ?

24

Pred niekoľkými dňami zarezonovala v našom médiu téma bezdomovcov.  Na seredonline sme už  niekoľkokrát o nich písali,  priniesli sme niekoľko rozhovorov s ľuďmi bez strechy nad hlavou,  navštívili sme ich provizórne príbytky, predstavili sme Vám Charitu TT na Garbiarskej ulici v Seredi, ktorá týmto osobám pomáha, no a niekoľko rokov navštevujeme nocľaháreň pre bezdomovcov a prinášame z tohto miesta reportáže.

Na úvod musíme napísať, že tak ako Mestský úrad ani Charita TT nemá ľudí bez domova nachádzajúcich sa území mesta Sereď evidovaných.  Je ťažké mať ich pod kontrolou, nakoľko mnohí nemajú ani občianske preukazy a ich počet sa neustále mení. Niektorí do Serede  prichádzajú, iní odchádzajú. Ale je takmer isté, že v Seredi sú  bezdomovci nielen z nášho mesta a okolia ale aj z iných slovenských miest. Dokonca až z východu. 

Je pravda, že mnohým občanom ich existencia prekáža. Ich príbytky, posedávanie na lavičkách a koniec koncov aj ich „ čistota „. No priznajme si, že niekde spávať alebo sa zdržovať musia.  Ak im zabránime prespávať na jednom mieste – presunú sa na miesto iné . A tam budú prekážať zase. Jednoducho povedané:  kdekoľvek sa ubytujú , všade to bude problém. No to je problém aj vo svetových metropolách. Druhá vec je, že ak sa im pomoc ponúkne, či sú ochotní ju prijať.  Väčšina z nich nie. Mnohí majú napr. nárok na dávku v hmotnej núdzi ale nevyužijú ju. Mnohým sa ponúkne práca ale odmietnu ju. Takýto spôsob života im jednoducho vyhovuje.

Pomocnú ruku ľuďom bez strechy nad hlavou ponúka CHARITA TT, ktorá sídli na Garbiarskej ulici v Seredi. Aj keď sme o nich už písali, opätovne sme toto zariadenie navštívili a požiadali o rozhovor Katarínu Pažítkovú, sociálnu pracovníčku v tomto zariadení. Mnohí totiž stále nevedia, že bezdomovcom sa každý deň ZDARMA na tomto mieste poskytuje strava, oblečenie, hygiena i poradenstvo.  Charita spolupracuje s mestom Sereď a spoločnými silami pomáhajú tím, ktorí o pomoc prejavia záujem.

1. Viete koľko bezdomovcov sa nachádza na území Serede?

Presný počet ľudí bez domova na území mesta Sereď nie je k dispozícii.

2. Je pravda, že ak Vás ľudia bez strechy nad hlavou hocikedy  navštívia, môžu sa u Vás umyť, osprchovať, vymeniť staré šatstvo za nové ( zo zbierky ) a že je  im poskytnutá strava ? Je to zdarma ?

V súčasnosti poskytujeme sociálne služby v nízkoprahovom dennom centre každý pracovný deň, okrem stredy, v čase od 9:30 – 13:30. V čase otvárania vydávame chlieb, maslo, podľa zásob džem, bravčová masť. Počas celej otváracej doby je k dispozícii káva, čaj. V čase obeda, prípadne podľa potreby, je opäť vydávaný chlieb, maslo alebo sáčková polievka. 

Súčasťou centra je i stredisko osobnej hygieny (WC, sprcha, práčka), klienti dostanú šampón, uterák, penu na holenie. Majú možnosť sa u nás ostrihať - zapožičať si  zastrihávač vlasov, oprať si svoje vlastné oblečenie, prípadne si ho vymeniť za čisté zo zásob sociálneho šatníka, kde je uskladnené darované obnosené šatstvo. Všetky uvedené služby poskytujeme bezplatne.

3. Poskytujete im aj pomoc, rady  ako sa z tejto situácie môžu dostať  ?

V centre je vždy prítomný sociálny pracovník, ktorý sa snaží motivovať k zmene životného štýlu. V prvom rade však musí klient prejaviť záujem svoju situáciu riešiť. Je nutné si uvedomiť, že klasickým zjavným bezdomovcom sa človek nestáva zo dňa na deň. Je to dlhodobý proces a človek, ktorý žije na ulici niekoľko rokov často už nechce, nemá síl alebo nevie svoju situáciu riešiť. Dlhodobým procesom sa na ulicu dostal  a jeho návrat do bežnej spoločnosti si vyžaduje predovšetkým jeho naozajstnú snahu a tvrdú prácu.

V prípade záujmu sociálny pracovník pomáha pri riešení konkrétnych problémov (vybavení dokladov, vypisovaní žiadostí, komunikuje s exekútorom, hľadaní náhradného ubytovania – ubytovne, azylového domu, sprostredkovanie liečby, kontaktovanie príbuzných, hľadanie zamestnania, brigády,...). Sme schopní tiež sprevádzať klienta do zariadení, na úrady, do liečebne, a pri ďalších krokoch potrebných k návrtu do bežnej spoločnosti.,...

Podľa našich sledovaní počas pôsobenia nášho centra sa podarilo minimálne 13 klientom žijúcim na ulici, ktorí naše služby využívali určitý čas, zvládnuť túto náročnú situáciu a momentálne majú prácu, podnájom, žijú „bežným životom“. Je možné, že toto číslo je i vyššie, pretože sa stáva, že klient prestane naše služby využívať a nemáme správy o tom, kde odišiel, čo sa s ním stalo.

4. Je možnosť počas roka - mimo zimných mesiacov , kedy funguje nocľaháreň - sa vo vašich priestoroch ubytovať ?

Nie. Sme Denné nízkoprahové centrum.

5. Bezdomovci  môžu na území Serede  predávať časopis. Aký a  je záujem o predaj ?

Momentálne máme povolenie od Mesta Sereď na predaj pouličného mesačníka Cesta. Ponúkame tak každému, kto sa ocitne v stave hmotnej núdze „privyrobiť“ si predajom tohto časopisu. V minulosti sme zisťovali záujem o predaj Nota bene, avšak žiaden klient neprejavil záujem o ponúkané možnosti.

6. Využívajú bezdomovci pomoc, ktoré im poskytujete ? 

Sociálne služby denného nízkoprahového centra využíva v súčasnosti priemerne 15 klientov denne. Zo skúseností z predchádzajúcich období však vieme, že počet klientov stúpa s klesajúcimi teplotami. Počas zimných mesiacov využíva sociálne služby denného centra priemerne 30 klientov.

7. Plánujete otvoriť aj tento rok nocľaháreň ?

Nocľaháreň plánujeme prevádzkovať od 1.12.2014 – 31.3.2015 každý deň, vrátane víkendov a sviatkov. Klienti nocľahárne majú možnosť sa osprchovať, vymeniť si svoje šaty za čisté. Večer je vydávaný chlieb, maslo, čaj, ráno káva. Následne je opäť otvorené denné centrum, kde je vydávaná strava.

 

Ďakujem za rozhovor.

Pre úplnosť dodávame, že do spomínanej charity na Garbiarskej ulici v Seredi môžete nosiť nepotrebné ( čisté ) ošatenie, posteľné prádla, deky, spacáky ale i suché potraviny,  stravné lístky, čistiace a hygienické prostriedky.


Fotogaléria k článku:

24
Autor: Charita TT
24
Autor: Charita TT
24
Autor: Charita TT

Zobraziť všetky fotografie
24
Autor: Charita TT
24
Autor: Charita TT
24
Autor: Charita TT

24
Autor: Iveta Tóthová
24
Autor: Iveta Tóthová

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
info | 13-05-2016 12:34:22
Vladimíra Kloknerová
mobil: +421 948 944 449
e-mail: charita.sered@charitatt.sk
Pisarovic | 13-05-2016 12:33:08
pre Nikol | 12-05-2016 10:02:08
ano samozrejme :)
Nikol | 12-05-2016 10:02:08
Prosím vás, chcem sa opýtať, či môžu využiť pomoc aj starší ľudia v núdzi, ale ešte nebývajú na ulici.
obdivujem | 13-10-2014 08:28:20
moj obdiv patri kazdemu kto pridal ruku k dielu
pre dolnomajerska | 10-10-2014 16:13:59
Na niektore komentare moze normalny clovek len pokrutit hlavou?Vy ste trapny a ako.
dolnomajerska | 10-10-2014 15:54:46
KOMENTÁR PORUŠIL PRAVIDLÁ DISKUSIE
Príspevok svojim obsahom bol v rozpore s pravidlami diskusie, prípadne porušoval legislatívu platnú v SR a EÚ. Administrátorom portálu bol vymenený za tento oznam a uložený do archívu.
Registrovaný Iveta Tóthová Iveta Tóthová | 09-10-2014 11:23:45
bezdomovci platia poplatok len počas otvorenia nocľahárne v zimných mesiacoch - poplatok bol naposledy 1,- euro. Kto nemá na zaplatenie, môže si služby odpracovať v centre.

počas ostatných mesiacov sú všetky služby zdarma.Ako som písala, môžu sa osprchovať, vyprať, vymeniť šatstvo za iné, najesť a pod.
presne tak | 09-10-2014 08:24:01
ano platia si nejaku simbolicku ciastku a to ze tam mozu byt. este k tomu musi aupratovat a pomahat atd. qale niektory su radsej na ulici a kupia si cuco :D
jaj jaj jaaaj | 08-10-2014 23:27:11
Tak bývam na Garbiarskej a denne tu vidno týchto ľudí. Niekedy ma ide šľak trafiť ked začnú vychádzať z tade s týma kárami , idú po prostriedku cesty bez hoc akého chochmesu sa uhnúť autu ba ešte sa aj rozčuľujú prečo to auto na nich trúbi. Je mi ich v podstate ľúto ale len z jednej strany. V zime je to naozaj drsné. Nie raz počuť od tade hádky, občas sa tam pobijú čím si zrejme krátia čas kým otvoria centrum. Neviem , v podstate mi nevadia že je to na našej ulici, niekde predsa musia prenocovať. Ale neviem čo je pravdy nato , dalo sa min. rok počuť že niečo predsa len platia bezdomovci. NEvravím že dáku veľkú sumu alebo čo , bolo to asi do 50 centov neviem presne dakto to rozprával. Či je to pravda to nemám overené. Ale myslím že to teplo a ,,čisto,, by im malo stáť aj za tie drobné ak náhodou platia. Aj oni sú ľudia a veru v zime je tu veselo ked sa začnú schádzať pri budove, no môj názor je že aj skôr by to mali otvoriť nie? Ved už aj v novembri je dakedy taká zima že si neviem noc vonku ani len predstaviť
CALIA | 08-10-2014 13:19:43
doslova mi vyhrkli slzy pri zhliadnuti tohto clanku a fotofrafii...

http://www.rimava.sk/spravy-z-regionu/pisete-nam-dokedy-sa-budeme-pozerat-na-bezdomovcov-pri-kulturaku/
anonym | 08-10-2014 13:16:03
"Patríme k najzaostalejším krajinám v riešení tohto problému dokonca aj spomedzi postsocialistických štátov," hovorí Tordová. Podľa nej však kraj a mesto disponujú dostatočnými prostriedkami na to, aby ľudia neboli prinútení žiť a umierať priamo na ulici.
Opití bezdomovci nemajú kam ísť. Navyše, mesto nemá už rok a pol záchytku. Magistrát sa usiloval o jej zriadenie v niektorom zo zdravotníckych zariadení, zatiaľ však bezvýsledne. Subjekty, ktoré by v súčasnosti boli ochotné za tieto peniaze izbu pre agresívnych opilcov prevádzkovať, nejavia záujem.


Čítajte viac: http://bratislava.sme.sk/c/2521711/mesto-sa-nevie-s-bezdomovcami-vysporiadat.html#ixzz3FYEiIgZj
Bc. Katarína Pažítková | 07-10-2014 11:09:45
Výzva – prosba o pomoc pri realizácii poskytovania sociálnych služieb:

Ponúkame všetkým, ktorým nie sú ľahostajné osudy ľudí na okraji spoločnosti možnosť podieľať sa na pomoci pre našich klientov.
Uvítali by sme pomoc od jednotlivcov i podnikateľských subjektov. Veľmi by sme ocenili hlavne pomoc vo forme stravných lístkov, suchých potravín, čistiacich a dezinfekčných prostriedkov, kancelárskych potrieb a nového i obnoseného - čistého šatstva.
Centrum pomoci človeku je otvorené tiež dobrovoľníkom a študentom pre vykonávanie praxe, či písanie bakalárskej alebo diplomovej práce.


Bc. Katarína Pažítková
Trnavská arcidiecézna charita
Centrum pomoci človeku
Garbiarska 18
926 01 Sereď
tel.: 0948/944 449
www.charitatt.sk
nejde o toooooooo | 07-10-2014 10:47:49
ale ide o to ze kazdy je clovek apotrebuje kde spat. aj to su ludia. a nie vsetci su rovnaky. a dostali sa do tej situacie sami. vela je takych co koli exekucii prisli o domovy. ved to poznate nezaplatite fakturu za mobil na 20e a uz vas idu vystahovat
seredan | 06-10-2014 20:57:54
vsetci su zrazu aky dobrotivy, privetivy :D. Neni tak davno ked ludia pri myslienke na charitu na garbiarskej oci prevracali. Zrazu sa kazdy tesi ze to tam je.
Občanka | 06-10-2014 20:56:48
bezdomovci sú tu roky a ďalšie roky aj budú. ja im pomáham ak vidím, že pomoc potrebujú. Kolkokrát mám prichystané šaty a dám im ak ich zbadám, alebo zo záhrady ovocie a pod...nepotrebujem sa zviditeľňovať. Kto chce, pomôže aj bez toho, aby sa o ňom písalo.
Registrovaný Iveta Tóthová Iveta Tóthová | 06-10-2014 20:45:35
Dávam do pozornosti, že do spomínanej charity na Garbiarskej ulici môžete nosiť nepotrebné ( čisté ) ošatenie, posteľné prádla, deky, spacáky ale i suché potraviny, čistiace a hygienické prostriedky no aj stravné lístky. Pracovníci každému vopred ďakujú.
anonym | 06-10-2014 20:24:18
Boli by ste velmi prekvapeni,kolki prave tuto pomoc odmietaju.Vedia o tejo moznosti,lenze pokial je tam podmienka,ze musia byt "triezvi",tak je to pre nich nezaujimave.Takisto je to s liecenim,ani jeden by s nim nesuhlasil.Takze co s nimi,ked im tento zivot vyhovuje.
poskytuje, | 06-10-2014 19:52:35
ale tipnime si, kolki o tejto moznosti vedia, kolki si to mozu precitat na nete a kolki splnaju stanovene kriteria. Mozno by bolo dobre, zverejnovanie na info tabuli pri Jednote, kde je silna koncentracia tejto komunity. Osobne sledujem, ako rychlo pribudaju nove tvare, ktore po veceroch vymetaju kontajnery. Je to desive. Neviem, aky osud mal p. Slamka, ktory skonal pred par dnami. Pamatam si ho ako cloveka, ktory sa dost dlhy cas snazil udrzat si uroven. Este vlani chodil cisty, posedaval s cestovnou taskou na Cukrovarskej na lavicke ale ked uz mal pri sebe cuco a v tvari mal ten nepricetny vyraz, bolo vidiet, ze uz do toho spadol.Par dni pred smrtou sa hrabal v nasom smetnom kosi. To on este na jar nezvykol. Tito ludia skutocne potrebuju pomoc od piky. Zavisli predovsetkym liecenie. Lenze musia chciet, musia na to mat a musia mat zazemie, kam sa mozu z liecenia vratit. Nie spat na ulicu. Romovia na vychode maju komunitne centra, kde socialni pracovnici riesia ich problemy a zaclenenie do zivota. Prichadzam s nimi pracovne do kontaktu. Mozno by bolo osozne, taketo denne komunitne centra vybudovat aj pre ludi bez domova v nasom regione. Nie zimne noclaharne, ktore su sice fajn, aby clovek vonku nezamrzol. Ale samotny problem neriesia. Clovek bez domova potrebuje pracu. Do prace treba chodit cisty, najedeny a odpocinuty. Nasi bezdomovci, aj keby akokolvek chceli, tuto podmienku nedokazu splnit.
Anonym | 06-10-2014 18:37:43
no prosím, veď sa im pomoc poskytuje.
Anonym | 06-10-2014 18:36:41
presne tak, na sol ivetka veľakrát písala o bezdomovcoch, charite, nocľahárni aj o neporiadku čo zanechaju po sebe. neviem prečo sa stali terčom obsiahlej diskusie práve teraz. veď tu žijú medzi nami roky rokúce. ako sa píše v článku, oni pomoc veľakrát odmietajú.
anonym | 06-10-2014 17:44:03
Presne ako je v clanku spominane.Pisalo sa o tom viackrat a kto sa skutocne o danu temu zaujimal tak si to mohol precitat.

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Kominar DUBA
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentárpre Ivan Pred 36 minútami:
Chodec na R1 nemal šancu na prežitie
Komentárako nazvat Pred 54 minútami:
Z verejných vyjadrení poslanca Naháckeho behá človeku mráz po chrbte
KomentárMiloš Majko Pred 10 hodinami:
Andrej Kiska: SIS mi dala na stôl správu o prepojení štátu na mafiu
Komentárobcan Pred 13 hodinami:
Bude Dolná Streda mestom?
KomentárŠintavan Pred 14 hodinami:
Prečo Jurčaga nekandiduje?
KomentárIveta Tóthová Pred 17 hodinami:
Pozvánka na muzikál FRIDA
Komentársered Pred 19 hodinami:
Obe basketbalové prípravky CVČ Fándly Sereď zahájili Mikroligovú sezónu
KomentárVieš Pred 21 hodinami:
Obec Dolná Streda vyhrala prvostupňový súd so SRZ
Komentárseredanka Pred 23 hodinami:
Páchatelia sa po lúpeži vo Voderadoch fotili s lupom
Komentárpre Mojo Včera:
Takmer stovka policajtov zasahovala v Seredi
KomentárOnanym Včera:
COSTA PACIFICA - iná spoločnosť, iná loď - prečo neskúsiť konkurenciu za poznaním a relaxom v Stredozemi? - časť 2. - Grécko, Turecko - cestou do Izraela

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign