Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 19. 4. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Bezdomovci v Seredi sediaci na lavičkách či žobrajúci pred obchodom? Kedy má právo polícia voči nim zasiahnuť?

24

Pre väčšinu ľudí slovo „ bezdomovec“ predstavuje človeka popíjajúceho, ošumelého, zapáchajúceho alebo žobrajúceho. Takáto osoba sa už na prvý pohľad odlišuje od ostatných svojim zovňajškom či hygienou. Vyskytujú sa v každom meste a ani Sereď nie je výnimkou.

 

Mnohých z videnia už seredčania poznajú. Stali sa  miestnymi „celebritami“ so smutným osudom. Známy je bezdomovec s amputovanou končatinou, ďalší sa zase už roky pohybuje po meste tlačiac pred sebou vozík a vedľa neho cupitá psík. Určite mnohí poznajú aj fúzatého pána jazdiaceho na bicykli, ktorý je veľmi slušný,  no a mohli by sme pokračovať....

Ľudia bez strechy nad hlavou zvyknú čas tráviť v uliciach mesta. Poslednou dobou, najmä na sociálnych sieťach kolujú fotografie priamo zo Serede, kde je na snímkach zachytený bezdomovec žobrajúci pred nákupným centrom, ďalší sediaci na lavičke pri detskom ihrisku alebo dvaja „piknikujúci“ bezdomovci pod dreveným altánkom.

Ľudia sa pýtajú: Čo robí polícia? Prečo nezasiahne a nevyhodí ich? Riešia nedôležité veci a toto nevidia? Pre nezainteresovaného, bežného občana opodstatnené otázky. Je úplne pochopiteľné, že sa na takýchto ľudí zle pozerá, že okoloidúcim prekáža ich zápach a na lavičku po nich by si určite nikto nesadol. No ani polícia nemôže konať nad rámec zákona a aj zásah proti bezdomovcom musí mať svoj opodstatnený dôvod. Na to kedy a v akých prípadoch polícia môže zasiahnuť proti bezdomovcom „ iba sediacich na lavičke, v parku alebo na zemi „ som sa opýtala zástupcu náčelníka Mestskej polície Petra Sokola:

 V súvislosti s bezdomovectvom treba uviesť, že aj v meste Sereď sa evidujú bezdomovci, ktorí zostali bez strechy nad hlavou a to či už z vlastnej neschopnosti alebo z objektívnych dôvodov. Hliadky MsP sa denne stretávajú s bezdomovcami, kontrolujú ich, upozorňujú na dodržiavanie poriadku a pod. Z vlastných skúseností môžeme uviesť, že v Seredi vôbec nie je taký problém s bezdomovcami ako v okolitých mestách. S problémom bezdomovectva si ešte neporadilo žiadne mesto, ak by sa to podarilo u nás, boli by sme prvé mesto na svete.

Bezdomovci posedávajú na lavičkách, avšak, ak iba sedia a nič nerobia, polícia nemá zákonný dôvod na vykázanie takejto osoby. To, že bezdomovec je ošumelý, resp. špinavý a zapácha, nedáva dôvod na jeho predvedenie, vykázanie a rôzne iné spôsoby, ktoré občania navrhujú. Popíjanie alkoholu je spojené s bezdomovcami, pričom hliadky MsP sa snažia vplývať na nich, aby nekonzumovali alkohol na verejnosti, nakoľko je to zakázané. Ale nakoľko si zvolili tento spôsob života, alkoholu sa nezbavia.

Peter Sokol ďalej uvádza: Dajme si otázku o tom čo sa môže, kedy a kto. Keď ošumelý bezdomovec leží na lavičke – to sa berie ako pohoršenie, to treba okamžite riešiť, treba ho vykázať, odvliecť a pod. Toto je názor občanov. Ale, ak na lavičke leží dobre vyzerajúci muž, žena, vaše deti - to je potom v poriadku, však oni len oddychujú. Toto si musíme ozrejmiť a občania musia vedieť čo sa berie ako priestupok, čo si môže polícia dovoliť a riešiť. Nikto z občanov by ani nezavítal do Leopoldova navštíviť policajta, keby bol odsúdený za zneužitie právomoci verejného činiteľa. Jedna fotka na internete znamená čo? Bezdomovec na lavičke ležal 1 min., 5 min., 30 min, 2 hod. koľko?  To, že niekto odfotí bezdomovca na lavičke neznamená, že musí byť vykázaný. Iné je, keď na mieste vykonáva rôzne svoje potreby. Ale to by musel občan namiesto zverejnenia na internete zatelefonovať na MsP, ktorá by mohla okamžite reagovať. Nechcime od jednej hliadky, aby v jednom momente vedela presne o všetkom čo sa v meste stane. To je nemožné. Ak občania oznámia podobné prípady na MsP, tak dopomôžu hliadke byť v reálnom čase tam kde je to aktuálne potrebné. Toto považujeme za spoluprácu a nie vypisovanie na sociálnych sieťach.

Na sociálnej sieti som postrehol príspevok jednej rozčúlenej občianky, ktorá odfotili človeka (fotku máte v prílohe), ako leží na lavičke a má pri sebe kočík. Vo svojich komentároch nezabudla zdôrazniť ako policajti nerobia, namiesto riešenia tohto bezdomovca sa venujú psíčkarom a pod. V tomto prípade chcem povedať, že namiesto riešenia stavu dotyčnú ženu zaujímalo iba fotenie a zverejňovanie na sieti a rozčuľovanie sa na MsP, že nič nerobí. Z fotky nie je známe koľko tento človek ležal na tej lavičke? Nepotreboval nejakú pomoc? Nebol zranený? Nemal náhodou v kočíku dieťa? Prečo občianka nezatelefonovala na políciu? Namiesto toho sa odbavovala na sieti. Aj takýchto máme občanov.

V poslednej dobe sa najviac občanov pohoršuje na bezdomovcom, ktorý sedáva pred Lidlom. Ak na mieste sedí a nič protiprávne nerobí, polícia nemá žiadny dôvod na jeho vykázanie. On tam iba sedí a čaká že mu ľudia hodia nejaké peniaze. Za jeho správanie, bol už niekoľko krát hliadkami MsP riešený, ale vtedy robil neporiadok okolo seba, odhadzoval smeti, vtedy bol dôvod na riešenie. Chodí tam, lebo ľudia mu dávajú peniaze, ak by nedostával peniaze, nebol by tam. S peniazmi, ktoré dostáva sa rozdeľuje s narkomanmi, takže všetci čo mu dávajú peniaze podporujú osoby v užívaní drog.  Málo kto vie, že tomuto bezdomovcovi Mesto Sereď už 2 krát vybavilo zariadenie na pobyt, z jedného sám odišiel, lebo chcel byť na ulici a do druhého ani nenastúpil. Svoju situáciu sa zapríčinil sám a ak nechce pomoc tak ako mu pomôcť? 

Toľko k bezdomovcom, ktorí sú ľuďom na očiach v meste. No mnohí majú provizórne príbytky v okolitej prírode alebo v opustených budovách. Príkladom je kemping, okolie Zberného dvora, bývalé priestory Milexu a pod. Ako je to v tomto prípade zástupca náčelníka Peter Sokol dodáva:

Bezdomovci, ktorí stanujú napr. pri zbernom dvore stanujú nie na mestskom pozemku! Okolie, kde stanujú si udržiavajú pomerne v čistote, čo hliadky MsP denne kontrolujú. V minulom roku stanovali aj na Garbiarskej ul. pri Váhu, kde mali okolo stanov veľmi veľký neporiadok a práve MsP zabezpečila, aby si to bezdomovci sami po sebe poupratovali.

V tomto si treba uvedomiť, čo dosiahneme, ak týchto bezdomovcov z miesta vykážeme. Bezdomovcami zostanú stále a budú chodiť po vchodoch bytoviek, budú prespávať v pivniciach, pod schodmi, v záhradách a pod. Toto bude lepšie riešenie pre obyvateľov? Takto sú umiestnení mimo mesta, kde máme o nich prehľad. Väčšina bezdomovcov to pochopila a tak sa aj zariadila. Niektorí si našli útočisko napr. v areály Milexu. V minulosti sme mali denno-denne oznamy na prespávajúcich bezdomovcov po vchodoch, výťahoch a pod. V poslednom období takéto oznamy nemáme. 


Fotogaléria k článku:

24
Autor: Iveta Tóthová
24
Autor: Iveta Tóthová
24
Autor: Iveta Tóthová

Zobraziť všetky fotografie
24
Autor: Iveta Tóthová
24
Autor: Iveta Tóthová
24
Autor: Iveta Tóthová


Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 16-07-2018 22:59:01
S bezdomovcami sa stretavam v kazdej - v najchudobnejsej, ale aj najvyspelejsej krajine, do ktorej cestujem. Su v USA, Rusku, na Ukrajine, samozrejme v africkych a azijskych krajinach, mam nafotenych bezdomovcov v centre Tokya...

Su u nas - mnohi - vacsina - bezdomovcami byt chcu. Mozno sa vela z nich na ulicu dostalo nie tak uplne vlastnou vinou, no na ulici si zvykli zit a budu tam ci sa nam to paci, alebo nie.

Takze bezdomovci boli, su a budu. Otazka je, do akej miery dovolime, aby svojim spravanim a konanim (napr. drobne kradeze a pod.) ovplyvnovali nas zivot.

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentárkajko Pred 1 hodinami:
PRÁVE TERAZ: Zásah policajných vozidiel na Trnavskej ulici - AKTUALIZOVANÉ
KomentárA zase ten BLAHA. Pred 5 hodinami:
"Ľud vs. Blaha" - na sociálnej sieti
Komentárdalšia čierna stavba Pred 7 hodinami:
Pozvánka na zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Seredi
Komentártrapko Pred 8 hodinami:
Pozvánka na stretnutie s kandidátmi
Komentárvolič Pred 16 hodinami:
"Obávam sa, že májové voľby do europarlamentu sa môžu skončiť veľkou hanbou" - Mikuláš Sliacky
KomentárJozef Pred 22 hodinami:
Ceny chleba a pečiva pôjdu nahor
KomentárMiloš Majko Včera:
Zuzaninu skúsenosť takto popisujem preto, aby aj širšia verejnosť vedela, v akých podmienkach žili, žijú a pracujú slušní slovenskí novinári.
Komentársused Včera:
Vicepremiér Raši: V boji proti byrokracii ideme ďalej
KomentárZa volantom Včera:
Alkoholoví previnilci
Komentárhmmm Včera:
Sereďan Mário kradol na železničnej stanici, v kostole a možno aj u vás doma
Komentáranonym Včera:
Celoslovensky sa deti vo vedomostiach zlepšili, v Šoporni to vyzerá opačne. Vyhovuje tento stav rodičom detí?
KomentárJozef Včera:
Pozor na cyklistov pri cúvaní, dopravné nehody zavinili vodiči
KomentárRoman Včera:
Policajti prekazili obchod s drogami v meste Sereď: Manželia mali nachystaných na predaj 155 dávok heroínu, polícia ich zadržala.
KomentárHalo Včera:
V historickom centre Paríža horí svetoznáma katedrála Notre-Dame.
KomentárLudo Predvčerom:
OZ: Odmeny, kontrola a diskusia s občanmi. A ešte poslancami nepodporená kontrola.
Komentárgulak Predvčerom:
AKTUÁLNE: Finančná polícia zadržala Taliana na letisku pre miliónové podvody
Komentár Cap zahradnikom Predvčerom:
R. Raši: V ďalšom eurofondovom období musíme lepšie nastaviť financovanie
Komentárkto by bol spravodlivý 16-04-2019 02:00:07:
Ladislav B. znovu obvinený za dane
KomentárMiloš 15-04-2019 21:48:05:
Starší minibasketbalisti ŠBK Sereď s dvomi výhrami proti Trnave
KomentárOdpoveď 15-04-2019 21:33:49:
Šok pre Slovensko – platy na úrovni Nemecka, minimálna mzda tiež a starobné dôchodky so zvýšia o toľko, že aj dôchodcovia budú chodiť na masáže do Thajska.

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign